STAROSTLIVOSŤ o dieťa ako plnohodnotná PRÁCA. Matkám štát uzná materskú a ZVÝŠI dôchodok

dôchodca peniaze rodina
Minister práce Erik Tomáš pripravuje viaceré zmeny, ktoré ovplyvnia najmä rodiny. Zdroj: Canva
Reklama

Na Slovensku dlhé roky pretrvával systém, ktorý znevýhodňoval rodičov – najmä matky – pri výpočte dôchodkov. Kým sa ženy starali o malé deti, prichádzali o časť svojho budúceho dôchodku. Hoci boli doma legálne, štát im do dôchodku započítaval nižšie odvody, ako keby skutočne pracovali. Táto nerovnosť sa má od januára 2026 definitívne zmeniť.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá reflektuje, že starostlivosť o dieťa je rovnocenná s akoukoľvek inou prácou. Cieľom je napraviť krivdu, ktorú najmä ženy pociťovali celé desaťročia.

Ako sa bude dôchodok po novom počítať?

Doteraz platilo, že rodičia na materskej alebo rodičovskej dovolenke mali dôchodkové odvody rátané z 60 % priemernej mzdy. Znamenalo to, že každý rok strávený starostlivosťou o dieťa sa im do dôchodku započítaval ako obdobie s nízkym príjmom. Následkom toho bol nižší dôchodok.

Po novom sa však na tieto obdobia bude pozerať inak. Štát bude pri výpočte dôchodku vychádzať z priemeru mzdy, ktorú rodič dosahoval pred a po čase strávenom doma s deťmi. Tento priemerný zárobok sa použije ako základ pre dôchodkové odvody aj počas materskej či rodičovskej dovolenky.

Takýto výpočet vytvára férovejšie podmienky. Rodičia, ktorí boli nútení prerušiť svoju kariéru kvôli výchove detí, už nebudú za túto prestávku penalizovaní. Naopak, dôchodkové nároky sa im budú počítať tak, ako keby normálne pracovali.

Koho sa zmena dotkne?

Zmeny sa budú týkať všetkých rodičov, ktorí boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke a spĺňajú zákonom stanovené podmienky. Aby sa zabránilo prípadnému zneužívaniu, bude potrebné dokázať určitý počet reálne odpracovaných rokov.

Reforma sa nevzťahuje len na budúcich dôchodcov, ale aj na tých, ktorí sú už dnes na dôchodku. Znamená to, že ich penzie budú spätne prepočítané a navýšené. Odhaduje sa, že túto zmenu pocíti približne 500-tisíc ľudí, pričom väčšinu z nich tvoria ženy.

Zvýšenie dôchodku bude závisieť aj od počtu detí, o ktoré sa daný rodič staral. V priemere sa očakáva ročný nárast vo výške 180 až 200 eur. Čím viac detí niekto vychoval, tým vyšší bude aj jeho upravený dôchodok.

Časový harmonogram a spätné doplatenie

Zmena vstúpi do platnosti od januára 2026, no nie všetkým sa dôchodky prepočítajú okamžite. Sociálna poisťovňa bude prepočty vykonávať postupne, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Napriek tomu budú všetky peniaze vyplatené spätne – od začiatku roka 2026.

Tento krok si vyžiada nemalé náklady. Podľa odhadov Ministerstva práce pôjde o sumu približne 40 až 50 miliónov eur ročne. Ministerstvo však tvrdí, že dôchodkový systém tieto výdavky zvládne bez vážnejších problémov.

Dôležitý krok k uznaniu rodičovskej práce

Dôležitým posolstvom tejto reformy je aj spoločenské uznanie práce, ktorú rodičia – najmä matky – vykonávajú počas starostlivosti o deti. Doteraz bola táto činnosť často považovaná za samozrejmosť, ktorá sa v dôchodkovom systéme nijako výrazne nezhodnocovala.

Teraz sa však zmení aj filozofia – výchova detí bude považovaná za hodnotnú a rovnocennú pracovnú činnosť, ktorá má svoj význam aj z pohľadu spoločnosti. Starostlivosť o ďalšiu generáciu sa tak konečne premietne aj do spravodlivejšieho dôchodku.

Pomoc najmä matkám, ktoré obetovali kariéru

Tento krok bude mať mimoriadny dopad najmä na ženy, ktoré sa v minulosti často vzdávali svojich kariérnych ambícií v prospech rodiny. Ako uviedol Finreport.sk, mnohé z nich strávili roky doma, kde sa starali o deti, a v dôchodku pocítili následky nižších odvodov.

Po novom však môžu očakávať spravodlivejší výpočet, ktorý im aspoň čiastočne vynahradí roky neplateného úsilia. Zároveň ide o signál, že spoločnosť si túto obetu začína viac vážiť.

Transparentnosť a kontrola

Aby bol systém nastavený férovo, zákon ráta aj s kontrolnými mechanizmami. Rodič bude musieť preukázať, že skutočne pred aj po rodičovskej dovolenke pracoval. Zamedzí sa tým pokusom o obchádzanie pravidiel, ktoré by mohli oslabiť dôveru verejnosti v systém.

Pre všetkých rodičov je to jasný signál – štát ich už nebude vnímať ako pasívnych príjemcov dávok, ale ako ľudí, ktorí počas materskej či rodičovskej dovolenky odvádzali hodnotnú a nenahraditeľnú prácu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis