U seniorov naďalej dominujú srdcové choroby a rakovina ako hlavné príčiny úmrtí. V poslednom období k nim pribudla ďalšia hrozba – Covid-19. Prípadov smrti zapríčinených koronavírusom od roku 2020 síce rapídne klesol, stále si drží tretie miesto v počte prípadov úmrtí u ľudí vekovej kategórie nad 65 rokov.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) predbežne vyhodnotilo, že v roku 2022 boli hlavnými príčinami úmrtí starších ľudí v USA srdcové choroby (1 015,9 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov) a rakovina (810,2 úmrtí na 100- tisíc obyvateľov).
Covid-19 sa zaradil medzi tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia. Na 100-tisíc obyvateľov pripadlo 262 úmrtí, pričom toto číslo nasledovali cerebrovaskulárne ochorenia a chronické dolné respiračné ochorenia, zhodne s počtom 255,2 úmrtí na 100-tisíc ľudí, píše portál uzitocna.pravda.sk.
Srdcové choroby a rakovina si držia smutné prvenstvo medzi úmrtím starších ľudí už od 1999, ale od roku 2000 došlo k značnému poklesu úmrtí na zmienené choroby.
Úmrtí na srdcové problémy bolo takmer 42 % menej, pričom podobné číslo zaznamenali aj cerebrovaskulárne chorob. Úmrtí na rakovinu bolo takmer o 29 % menej, podobne ako aj chronických dolných respiračných ochorení.
Hoci sa koronavírus radí medzi tretiu najvážnejšiu príčinu úmrtí seniorov, od roku 2022 evidujú USA pokles prípadov smrti na tento vírus.
V najbližších rokoch sa očakáva postupný pokles celkovej úmrtnosti a podobný scenár registrujeme aj na Slovensku, kde ako príčina smrti prevládajú srdcové choroby a rakovina. V mnohých prípadoch za to môže zlý životný štýl, absencia pohybu, nezdravá strava či vystavenie sa stresu.
Pokroky v medicíne ale prinášajú výsledky, vďaka čomu sa znižuje úmrtnosť na vyššie menované choroby. V našich končinách zomrelo v roku 2023 vyše 54-tisícov ľudí, čo je pokles o 9,1 % na rozdiel od roku 2022. Nadúmrtnosť po troch rokoch koronavírusového obdobia eviduje zníženie na minimum a hodnoty prípadov úmrtí sa dostávajú na úrovne spred pandémie Covidu-19.
„Nižšiu úmrtnosť v medziročnom porovnaní a zároveň aj nižšiu nadúmrtnosť v porovnaní s predchádzajúcimi 3 rokmi okrem ústupu pandémie ovplyvnil aj nižší počet zomretých na dlhodobo najčastejšiu príčinu smrti – choroby obehov sústavy,“ hovorí riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR, Zuzana Podmanická.
Počas pandémie stúpol počet úmrtí v seniorskom veku. Až 78 % všetkých úmrtí bolo vo vekovej skupine 65 a viac rokov.
Aj keď sa medziročne znížil počet seniorov, ktorí zomreli, o 9,2 %, stále sme o skoro 6 % vyššie nad päťročným priemerom pred obdobím koronavírusu.
„V kategórii mladších seniorov bola v predchádzajúcich troch rokoch nadúmrtnosť na úrovni 20 a viac percent. Počty zomretých mladších seniorov v roku 2021, kedy pandémia najviac zasiahla SR, prevyšovali predpandemický priemer o viac ako 60 %,“ dodala Zuzana Podmanická.
V skupine seniorov vo veku 65 až 74 rokov je naďalej vyššia nadúmrtnosť než pred obdobím pandémie, a to až 16,5 %.
Choroby obehovej sústavy si vlani vyžiadali 45 % podielu prípadov všetkých zomrelých, čo predstavovalo vyše 24,5-tisícov ľudí. Druhým problémom úmrtí boli nádory, ktoré predstavovali 25 % podiel (13,5-tisíc ľudí, z čoho takmer 75 % boli starší ľudia 65+).
Tretie miesto uzatvárajú choroby dýchacej sústavy, na ktoré v roku 2023 zomrelo 4,5-tisíc ľudí, čo je nárast o 14 % oproti predpandemickému obdobiu.
Ochoreniu Covid-19 podľahlo na Slovensku vlani 526 osôb, čo v prepočte predstavovalo len 1 % z celkových počtov úmrtí. Napriek tomu najviac postihol koronavírus takmer 75 % ľudí starších ako 75 rokov (387).
Starší ľudia by nemali zabúdať na pravidelné prehliadky u lekárov, dbať na životosprávu, ktorá môže byť prevenciou vysokého krvného tlaku či hladiny cholesterolu. Tieto aspekty môžu skvalitniť a predĺžiť život seniorov, a dospieť k poklesu úmrtí na najčastejšie ochorenia na Slovensku, ale aj vo svete.