Štát chystá ZÁCHRANNÉ lano pre tisíce Slovákov: Kurzarbeit má ZABRÁNIŤ masovému PREPÚŠŤANIU!

Erik Tomáš, práca, peniaze
Slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR, Getty Images/South agency, ewastudio
Reklama

Štát chystá úpravu pravidiel skrátenej práce – známej pod názvom Kurzarbeit – aby dokázal lepšie reagovať na možné hospodárske otrasy, píše Pravda. Minister práce Erik Tomáš oznámil, že novela zákona rozšíri podmienky pre získanie štátnej podpory, a to najmä pre firmy, ktoré by mohli byť negatívne ovplyvnené pripravovanými americkými clami. Najviac ohrozeným odvetvím je automobilový priemysel, ktorý tvorí významnú časť slovenského exportu.

Rozšírenie pomoci pre firmy v ohrození

Doterajší systém Kurzarbeitu umožňoval čerpať podporu len pri presne určených vonkajších vplyvoch – napríklad pri prírodných katastrofách alebo pandémiách. Avšak obchodné opatrenia ako clá v tejto definícii chýbajú, čo znamená, že podniky zasiahnuté takouto formou obchodnej bariéry by nedosiahli na pomoc.

 

Pripravovaná novela túto situáciu mení. Ako uviedol minister, štát plánuje rozšíriť definíciu vonkajších faktorov o nepredvídané ekonomické udalosti, ako je výrazný pokles odbytu, zníženie výroby alebo problémy s exportom. Cieľom je flexibilne reagovať na náhle hospodárske výkyvy.

Ako bude podpora vyzerať?

Ak firmy splnia nové podmienky, budú môcť požiadať o štátnu pomoc, v rámci ktorej:

  • Štát uhradí 60 % mzdy zamestnanca,
  • Ďalších 20 % doplatí zamestnávateľ,
  • Zamestnanec získa celkovo 80 % svojho príjmu.

Podpora bude časovo ohraničená – maximálne na šesť mesiacov, a to buď neprerušene, alebo rozdelená počas obdobia dvoch rokov. Financie na túto formu pomoci už sú pripravené – Sociálna poisťovňa má k dispozícii 167 miliónov eur.

Pomoc v praxi: čo to znamená pre firmy?

Spoločnosti, ktoré by sa ocitli v ťažkostiach v dôsledku colných opatrení, nebudú musieť prepúšťať. Namiesto toho môžu skrátiť pracovný čas zamestnancov, prípadne ich dočasne uvoľniť z práce, pričom štát im pomôže pokryť časť výdavkov na mzdy. Tým sa umožní udržať pracovné miesta počas prechodných problémov.

Kto má nárok na podporu?

Podmienky pre zapojenie do systému ostávajú podobné ako doteraz:

  • Zamestnanci musia byť v pracovnom pomere alebo mať zmluvu o profesionálnom výkone športu.
  • Podpora platí aj pre pracovníkov s čiastočným úväzkom.
  • Nie je rozhodujúce, či ide o zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú.
  • Zamestnávateľ musí zachovať pracovné miesto ešte dva mesiace po skončení mesiaca, za ktorý čerpal príspevok.

Kto je z Kurzarbeitu vylúčený?

Na podporu nemajú nárok:

  • Zamestnanci vo výpovednej lehote,
  • Tí, ktorí pre firmu pracujú kratšie ako jeden mesiac,
  • Dohodári, teda osoby pracujúce mimo pracovného pomeru,
  • Štátni zamestnanci, sudcovia, prokurátori a príslušníci ozbrojených síl.

Počas poberania podpory zároveň zamestnanci nesmú čerpať dovolenku ani byť na PN či OČR, keďže ide o situáciu vyvolanú okolnosťami na strane zamestnávateľa. Do počtu pracovníkov sa však počítajú aj tí, ktorí sú momentálne na materskej alebo rodičovskej dovolenke, aj keď samotná podpora sa na nich nevzťahuje.

Cieľ: pripraviť sa na všetky scenáre

Minister Tomáš zopakoval, že hoci dúfa v zvrátenie colných opatrení, štát musí byť pripravený aj na negatívny vývoj. Práve preto sa novela zákona predloží v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohla nabrať účinnosť ešte pred letom. Súčasne prebiehajú rokovania vlády so zástupcami automobilového sektora, ktorý by bol clami najviac postihnutý.

Kurzarbeit je na Slovensku platný od marca 2022 a vznikol po vzore nemeckého modelu, ktorý má vyše 100-ročnú tradíciu. Jeho cieľ je jasný – zachovať pracovné miesta aj počas kríz, kedy firmy čelia dočasným výpadkom objednávok či výroby. Rozšírenie systému tak môže predstavovať významnú záchrannú sieť pre slovenskú ekonomiku a zamestnanosť.

 

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova