Štát ide výraznejšie ŠETRIŤ. O prácu čoskoro môžu prísť TISÍCE ľudí. Patríte medzi OHROZENÝCH?

Reklama

Každoročne sa pri tvorbe štátneho rozpočtu objavuje rovnaká otázka. Kde nájsť zdroje na financovanie verejných výdavkov a ako optimalizovať hospodárenie štátu? Pre rok 2025 prichádza vláda s konsolidačným balíkom v hodnote približne 2,4 miliardy eur, ktorý bude založený predovšetkým na škrtoch výdavkov. To môže ohroziť tisíce pracovných miest. 

Zameranie na znižovanie výdavkov

Ako uvádza pravda.sk, podľa ministra financií Ladislava Kamenického bude hlavným nástrojom konsolidácie znižovanie výdavkov. To môže znamenať obmedzenie príspevkov a podporných programov, redukciu energopomoci pre domácnosti a dokonca aj prepúšťanie štátnych zamestnancov.

Sektor verejnej správy zamestnáva približne 450-tisíc ľudí, no nie všetci sú zamestnancami štátu. Veľká časť patrí pod samosprávy a iné organizácie, ktoré by prepúšťanie nemuselo ovplyvniť. Minister financií predpokladá, že reálne sa dá ušetriť na 44-tisíc zamestnancoch, ak by sa ich počet zredukoval o 10 %, mohla by štátna kasa ušetriť 125 miliónov eur.

Sporné prepúšťanie

Premiér Robert Fico zdôraznil, že Slovensko je administratívne komplikované a možno sa ukáže, že počet štátnych úradníkov je v porovnaní s potrebami krajiny nadbytočný. Opozícia však upozorňuje, že v minulosti plošné škrty bez zmeny organizácie práce viedli len k dočasným rušeniu miest, ktoré sa neskôr opäť obnovili.

Nárast výdavkov na mzdy

Zaujímavé je, že hoci sa hovorí o šetrení, rozpočet počíta s nárastom počtu zamestnancov vo verejnej správe. V roku 2025 by malo pre štát pracovať takmer 447-tisíc ľudí, čo je o takmer 5-tisíc viac ako v roku 2024. Navyše, do roku 2027 sa predpokladá zvýšenie výdavkov na mzdy o 700 miliónov eur.

Alternatívne riešenia

Konzervatívne hnutie KDH navrhuje fixáciu výdavkov na mzdy na úrovni roku 2023, čo by spolu s 10 % škrtmi prinieslo štátu dodatočných 332 miliónov eur. Analytici z INESS upozorňujú na to, že rast počtu štátnych zamestnancov je dôsledkom neefektívnej digitalizácie a zlého manažmentu.

Okrem šetrenia aj vyššie dane?

Ministerstvo financií naznačilo, že šetrenie vo verejnej správe nebude stačiť a štát bude musieť hľadať aj nové zdroje príjmov. Diskutuje sa o vyššom zdanení hazardu a možno aj o zvyšovaní dane z nehnuteľností. Konkrétne opatrenia však zatiaľ neboli predstavené a definitívna podoba balíka je ešte v procese tvorby.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis