fbpx

Štát nestíha vydávať pasy. Vracia poplatok za vydanie dokladu

Reklama
Na snímkach oddelenie dokladov v Klientskom centre na Tomášikovej ulici vo štvrtok 7. decembra 2023 v Bratislave. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Za vybavenie pasu sa od apríla zvýšil poplatok, čo spôsobilo to, že Ministerstvo vnútra čelilo obrovskému návalu žiadostí od ľudí, ktorí si chceli vybaviť cestovný doklad ešte za pôvodnú sumu a tým pádom ušetriť. Vydávanie dokladov tak v mnohým prípadoch mešká. Štát sa aktuálne rozhodol, že preto čakajúcim Slovákom vráti poplatok.

Štandardne sa pasy vydávajú do 30 dní. Obrovský záujem Slovákov, ktorí si chceli vybaviť cestovný doklad ešte pred aprílovým zvýšením poplatkov, spôsobil, že mnohí na svoj pas čakajú omnoho dlhšie. Ako upozornil portál aktuality.sk, štát čakajúcich ľudí odškodní.

Keďže Slováci boli o týchto zmenách informovaní v niekoľkomesačnom predstihu, mnohí sa v snahe ušetriť rozhodli, že si cestovný pas vybavia ešte pred aprílom. V dôsledku toho sa však úrady, ktoré denne dokážu vyrobiť „iba“ okolo tisíc kusov cestovných pasov, ocitli pod obrovským tlakom.

Slováci tak vo výsledku síce ušetrili, avšak na vydanie dokladov mnohí z nich čakali dlhšie, než je zákonom stanovená 30-dňová lehota. Štát sa aktuálne rozhodol, že túto skupinu ľudí odškodní.

Komu vrátia poplatok?

Tým, ktorí na vydanie pasu čakali 60 dní a dlhšie, bude vrátený poplatok, ktorý zaplatili za vydanie dokladu. Nemusia pritom podávať žiadosť, peniaze dostanú späť automaticky.

Takto zvýšili poplatky

Dospelí za vydanie cestovného pasu platia 50 eur oproti pôvodným 33 eurám, osoby od šesť do 16 rokov uhrádzajú namiesto 13 eur až 20 eur a deti mladšie ako šesť rokov už neplatia osem, ale 12 eur.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie