Založenie nového ministerstva cestovného ruchu a športu sľubovalo väčší prísun štátnych peňazí do športu. Nie všetci naši elitní športovci sú však s novými podmienkami spokojní. Najlepší slovenský šprintér Ján Volko rozhodne nie je nadšený tým, akú podporu od štátu dostáva.
28-ročný slovenský atlét Ján Volko je členom Top tímu Slovenskej republiky, ktorý zahŕňa prevažne individuálnych športovcov. Títo športovci dostávajú od štátu finančnú podporu, ktorá im má pomôcť pri príprave na daný rok, s cieľom dosahovať lepšie výsledky, zvyšovať povedomie o športe a šíriť dobré meno našej krajiny. Výška poskytnutých príspevkov závisí hlavne od dosiahnutých výsledkov, pričom najväčší dôraz sa kladie na najvýznamnejšie podujatia, píše portál Šport 24.
Ministerstvo cestovného ruchu a športu pri výpočtoch používa niekoľko tabuliek, ktoré určujú výšku príspevku pre športovcov.
„Príspevok pre športovca zaradeného do Top tímu je zložený z dvoch častí: Základného príspevku a Príspevku za dosiahnutý výsledok. Základný príspevok je stanovený na základe zaradenia športovca do príslušnej výkonnostnej úrovne, ktorá vychádza z dosiahnutých športových výsledkov,“ píše sa v dokumente.
Najväčšiu váhu majú úspechy z olympijských hier, majstrovstiev sveta a Európy, pričom lepšie umiestnenie športovca znamená aj nárok na vyššiu odmenu.
Jánovi Volkovi v tejto situácii nezostalo nič iné, len sa smutne pozerať. Jeden z našich najlepších atlétov v posledných rokoch nemal ideálnu sezónu, limitovalo ho zranenie a okrem toho mu tesne ušla účasť na olympiáde, a to najmä kvôli nelogickým kritériám Svetovej atletiky.
Trináste miesto na halových majstrovstvách sveta bolo vzhľadom na výsledky jednoducho nedostatočné. Atlét, ktorý má kompletnú medailovú zbierku z halových majstrovstiev Európy, dostal na rok 2025 len 20 000 eur.
Akoby začínal svoju kariéru
Aby toho nebolo málo, Volko bol zaradený medzi športovcov s výnimkou. „Reprezentujem túto krajinu 10 rokov a podľa návrhu Top tímu SR na rok 2025 som znova tam, kde som bol na začiatku kariéry. V skupine „neolympijských“ disciplín spolu s bikini fitneskami. Príjemná spoločnosť, ale bohužiaľ, príprava elitných šprintérov je dnes „trochu“ inde…“ posťažoval sa Volko ešte na začiatku januára na sociálnej sieti Instagram.
„Rok 2024 som ukončil na 5. pozícii rebríčka európskej atletiky, ako jeden z dvanástich šprintérov, ktorí majú splnený limit na halové majstrovstvá Európy v Apelldorne. Som jediný slovenský atlét, ktorý má splnené nominačné kritérium,“ dodal Volko.
Zaujímavosťou je, že tabuľka príspevkov na rok 2025 na webe ministerstva doteraz chýbala, objavila sa až po otázke portálu, či je možné zverejniť financovanie najlepších športovcov alebo sprístupniť konkrétne sumy.
Rovnakú sumu ako Volko dostala aj biatlonistka Paulína Bátovská Fialková, ktorá minulý ročník vynechala kvôli materskej dovolenke, no v tabuľke má ako najlepšie umiestnenie účasť na zimnej olympiáde 2022. Medzi športovcami na výnimku je aj motocyklový pretekár Štefan Svitko, ktorý tiež dostane 20 000 eur. Rovnako obdrží túto čiastku aj naša prvá boxerka na olympiáde, Jessica Triebeľová.
Plavkyňa s plutvami dostane 35-tisíc Viac ako vyššie uvedené mená však získajú niektorí športovci v karate, kickboxe či potápaní. Za druhé miesto na majstrovstvách sveta v minulom roku dostane 35 000 eur Zuzana Hrašková, ktorá roky reprezentuje Slovensko v plávaní s plutvami. „K jej najväčším úspechom patrí aj víťazstvo v hodnotení Svetového pohára v roku 2018 medzi ženami a v roku 2019 1. miesto medzi seniorkami,“ uvádza web olympic.sk. Ak ste doteraz o tomto športe nevedeli, teraz už áno.
V popredí je aj skialpinistka
Niektorí športovci získali veľkú podporu vďaka vynikajúcim výsledkom na olympiáde v Paríži. Dovtedy prakticky neznámy skejtbordista Richard Tury obsadil senzačné 5. miesto a za tento úspech dostane na prípravu 50 000 eur. Najväčšiu podporu získali Matej Beňuš a Danka Hrbeková.
Kým Beňuš bol jediným Slovákom, ktorý v Paríži vybojoval medailu, hviezdna strelkyňa sa stala majsterkou sveta na svetovom šampionáte v roku 2023. Obaja dostanú 80 000 eur, rovnako ako skialpinistka Marianna Jagerčíková, ktorá by chcela byť o rok premiérovo na zimnej olympiáde vo svojej disciplíne. Práve ona by mohla byť čiernym koňom našej výpravy. Štát tak v rámci Top tímu rozdelí v roku 2025 športovcom 4,3 milióna eur.