Výnimky platia pre služby v útulku, domove na polceste alebo v zariadení núdzového bývania.
Osoba s ťažkým zdravotným postihnutím potrebuje opatrovanie podľa komplexného posudku, ak vyžaduje pomoc iných pri každodenných činnostiach ako stravovanie, pitie, osobná hygiena, obliekanie, zmena polohy a ďalšie. Pomoc musí byť potrebná minimálne osem hodín denne.
Dva spôsoby výplaty
Nárok na peňažný príspevok a jeho výplatu určuje právoplatné rozhodnutie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Môžu priznať a vyplatiť príspevok aj v prípade, keď opatrovaná osoba zomrie pred dokončením posudku. To však iba v prípade, ak sa preukáže splnenie všetkých podmienok.
Peňažný príspevok na opatrovanie vyplácajú buď v hotovosti, alebo bezhotovostným prevodom.
Osoba, ktorej bol príspevok priznaný, si môže zvoliť, či chce príspevok poslať na jej účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky na území Slovenskej republiky, alebo na účet inej určenej osoby.
Kto dostane viac?
Ak osoba v produktívnom veku opatruje jednu osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, dostáva mesačný peňažný príspevok 569 eur. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s postihnutím je to 756,80 eura. Tieto sumy sa môžu zvýšiť o 100 eur mesačne, ak má opatrovaná osoba nezaopatrené deti a opatrovateľ zároveň nezarába a nepoberá žiadne dôchodkové dávky.
V prípade, že opatrovateľ poberá akýkoľvek typ dôchodku, ako je starobný dôchodok, plný invalidný dôchodok alebo výsluhový dôchodok, výška peňažného príspevku na opatrovanie je 426,75 eura pri opatrovaní jednej osoby so ťažkým zdravotným postihnutím a 567,60 eura pri opatrovaní viacerých. Ak opatrovaná osoba s postihnutím poberá zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, príspevok sa o túto sumu zníži.
Ak osoba s ťažkým zdravotným postihnutím zomrie, peňažný príspevok na opatrovanie sa poskytne za celý mesiac, v ktorom zomrela, a za mesiac nasledujúci.