Nelegálne zamestnávanie sa stáva čoraz závažnejším javom na slovenskom pracovnom trhu. Inšpekcie práce odhalili v minulom roku o približne 20 percent viac prípadov porušenia zákona než rok predtým. Podnikatelia čelili vyše 18-tisíc kontrolám a celková výška udelených sankcií dosiahla takmer 2,74 milióna eur, upozornil portál openiazoch.sk. Ministerstvo práce upozorňuje, že tým najviac trpia samotní pracovníci – najmä tí bez pracovnej zmluvy, ktorí sú bez potrebnej právnej ochrany.
Rezort práce vo svojej informatívnej správe konštatuje, že nelegálna práca ostáva významným spoločenským a ekonomickým problémom. Účinný boj proti tomuto fenoménu si podľa neho vyžaduje koordinované úsilie všetkých zainteresovaných orgánov a inštitúcií.
Z údajov za uplynulý rok vyplýva, že inšpektori vykonali celkovo 18 266 kontrol zameraných na nelegálne zamestnávanie, pričom preverili viac než 16-tisíc firiem a živnostníkov. Na kontrolovaných pracoviskách sa nachádzalo vyše 35-tisíc osôb. Porušenia zákona sa dopustilo 836 zamestnávateľov, ktorí nelegálne zamestnávali 1 392 osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená nárast nelegálne zamestnaných takmer o 19 percent a zároveň pribudlo aj o pätinu viac firiem, ktoré sa takéhoto konania dopustili – a to i napriek tomu, že počet samotných kontrol bol v roku 2024 nižší než rok predtým.
Zo štatistík vyplýva, že medzi takmer 1 400 nelegálne zamestnanými osobami bolo 297 žien a 899 mužov, čo predstavuje približne dve tretiny. Najväčší podiel čiernej práce bol zaznamenaný v stavebníctve – až 39 percent všetkých prípadov. Nasledovali služby spojené s ubytovaním a stravovaním (15 %) a priemyselná výroba (takmer 11 %).
Z hľadiska regiónov si prvenstvo drží Nitriansky kraj s 21 percentami zistených porušení. Za ním nasleduje Bratislavský kraj (15 %) a Košický kraj, kde bolo odhalených takmer 14 percent nelegálnych pracovníkov.
Viac pokút, vyššie sumy
Rastúci počet prípadov nelegálneho zamestnávania sa premietol aj do nárastu sankcií. „Zatiaľ čo v roku 2024 bolo inšpektorátmi práce právoplatne uložených 774 pokút v sume 2 738 100 eur, v roku 2023 to bolo 683 právoplatne uložených pokút v celkovej sume 2 493 700 eur, čo predstavuje 13,3-percentný nárast v počte právoplatne uložených pokút a 9,8-percentný nárast v sume právoplatne uložených pokút,“ uvádza ministerstvo.
Nelegálne zamestnávanie pritom neškodí len štátu – napríklad v podobe výpadku príjmov z daní a odvodov – ale priamo dopadá aj na samotných pracovníkov. Tí sú totiž v nelegálnom pracovnom pomere ochudobnení o základné pracovné práva.
„Tieto osoby strácajú právne nároky vyplývajúce z riadneho pracovnoprávneho vzťahu, ako je právo na poskytnutie mzdy, resp. odmeny, dodržiavanie dĺžky pracovného času, dovolenky, stravovania, odškodnenie poškodenia zdravia, poskytnutie osobných ochranných pracovných prostriedkov, práva vyplývajúce zo sociálneho zabezpečenia a podobne,“ pripomína rezort. Aj z tohto dôvodu považuje ministerstvo za nevyhnutné, aby štát aktívne potláčal snahy o maskovanie závislej práce pod rôznymi formami formálneho podnikania.