Nadvýnos v porovnaní s trhom nepovažuje za presvedčivý argument z dvoch dôvodov:
Prvým je predpokladaná inflácia, ktorá by mohla dosiahnuť až 5 percent, čo znamená, že konzervatívne štátne dlhopisy neochránia úspory pred ich znehodnotením. „Ak inflácia v budúcnosti klesne k cieľu 2 percentá, reálne zhodnotenie bude prakticky nulové,“ vysvetľuje Hapl.
Druhým dôvodom je, že investovanie do slovenských cenných papierov môže pre mnohých predstavovať zvýšené riziko. „Všetci máme nehnuteľnosť na Slovensku, čo znamená geografickú koncentráciu, a náš dôchodok – súčasný aj budúci – závisí od hospodárenia slovenskej vlády,“ dodáva Hapl.
Presvedčil štát, že je spoľahlivý dlžník?
Nie je pochýb o tom, že štát potrebuje zlepšiť verejné financie, čo verejne vyhlasuje aj minister financií. Napriek tomu však vláda Roberta Fica zvýšila výdavky na dôchodky a pokračuje v dotovaní štátnych vlakov zdarma. Najnovšie sú peniaze určené aj na leteckú linku medzi Bratislavou a Košicami. To všetko sa deje pri zvyšovaní daní alebo zavádzaní nových, ako je zdanenie bankových platieb či sladených nápojov.
Búlik hodnotí doterajšie pôsobenie vlády veľmi negatívne. „Zvolený prístup k konsolidácii je zle nastavený a nesprávny. Je otázne, do akej miery sa naplnia očakávané dodatočné daňové príjmy, keďže firmy budú pri silnom daňovom tlaku prirodzene viac optimalizovať, a to bez akýchkoľvek kompenzačných opatrení alebo zlepšenia podnikateľských podmienok,“ uvádza.