Nová štúdia však odhaľuje nezrovnalosti v dátach a tvrdí, že na Zemi môže žiť o niekoľko miliárd viac ľudí, ako sa v súčasnosti predpokladalo.
Podľa štatistických údajov žije na planéte Zem aktuálne niečo cez 8,2 miliárd obyvateľov. Za 25 rokov stúpol tento údaj o dve miliardy a z roka na rok neustále stúpa.
Nová štúdia však odhaľuje nezrovnalosti v dátach a tvrdí, že na Zemi môže žiť o niekoľko miliárd viac ľudí, ako sa v súčasnosti predpokladalo. Za všetko môžu čísla z vidieckych oblastí, ktoré naprieč svetom môžu byť značne podhodnotené, píše The Independent.
Možno vynechali štvrtinu populácie
OSN v súčasnosti odhaduje, že svetová populácia je teraz na úrovni 8,2 miliardy, pričom sa predpokladá, že do polovice roku 2080 presiahne hodnoty viac než 10 miliárd.
Výskum publikovaný v časopise Nature Communications zistil, že vidiecka populácia v týchto odhadoch mohla byť za obdobie štúdií medzi rokmi 1975 a 2010 podhodnotená medzi 53 percentami až 84 percentami.
„Je to pozoruhodné zistenie, pretože nespočetné množstvo štúdií použilo tieto údaje bez toho, aby spochybnilo ich presnosť vo vidieckej oblasti,“ píšu vedci.
Vedci tvrdia, že nedostatok správnych referenčných údajov zabránil pokusom o komplexné meranie presnosti údajov o svetovej populácii. Varujú, že existujú „zásadné obmedzenia“ národných sčítaní obyvateľstva, najmä pri meraní vidieckeho obyvateľstva.
„Komunity vo vzdialených lokalitách alebo zasiahnuté konfliktom a násilím sú ťažko dostupné a sčítači často čelia jazykovým bariéram a odporu účasti na sčítaní,“ píšu vedci.
Ako príklad uvádzajú, že pri sčítaní ľudu v roku 2012 v Paraguaji „možno vynechala štvrtinu populácie“. „Naša štúdia po prvýkrát poskytuje dôkaz, že v súboroch údajov o globálnej populácii môže chýbať značná časť vidieckej populácie,“ povedal Josias Láng-Ritter, spoluautor štúdie z univerzity Aalto.
„Výsledky sú pozoruhodné, pretože tieto súbory údajov boli použité v tisíckach štúdií a značne podporujú rozhodovanie, no ich presnosť nebola systematicky hodnotená,“ povedal Láng-Ritter.
Chýba významná časť vidieckej populácie
Výskumníci analyzovali päť najpoužívanejších súborov údajov o globálnej populácii, ktoré rozdeľujú planétu na rovnomerne rozmiestnené bunky mriežky s vysokým rozlíšením s číslami založenými na údajoch zo sčítania ľudu.
Informácie sa potom porovnali s údajmi o premiestnení obyvateľov v 35 krajinách z oblastí, kde sa zrealizovalo viac ako 300 projektov výstavby vidieckych priehrad. Keďže stavbári platia postihnutým odškodné, takéto informácie sú podľa odborníkov zvyčajne oveľa presnejšie.
Vedci sa zamerali na populačné mapy od roku 1975 do roku 2010, keďže neskôr neboli k dispozícii žiadne údaje o priehradách. Najmenej skreslené súbory údajov pochádzali z roku 2010, kde chýbala „len“ tretina až štvrtina vidieckeho obyvateľstva.
Vedci však tvrdia, že existuje „silný dôvod“ domnievať sa, že aj najnovšie údaje chýbajú časti svetovej populácie. „Aj keď naša štúdia ukazuje, že presnosť sa v priebehu desaťročí o niečo zlepšila, trend je jasný: v súboroch údajov o globálnej populácii chýba významná časť vidieckej populácie,“ povedal Láng-Ritter.
Štúdia neponúka nový odhad globálnej populácie, ale hovorí, že aj v najpresnejšom súbore údajov je vidiecka populácia „podhodnotená o polovicu v porovnaní s uvádzanými údajmi“.
Aj keď sú najnovšie populačné mapy bližšie k realite, výskumníci upozorňujú, že skoršie súbory údajov ovplyvňovali rozhodovanie po celé desaťročia a môžu poskytnúť „skreslený obraz“ pohybu ľudí z vidieka do miest.
Nedostatočné pridelenie starostlivosti pre vidiek
Zatiaľ čo podhodnotenie počtu populácie sa javilo ako systémové na celom svete, výskumníci zistili, že rozdiely sú obzvlášť viditeľné v Číne, Brazílii, Austrálii, Poľsku a Kolumbii, kde boli informácie ľahšie dostupné.
Najnovšie zistenia majú podľa výskumníkov „ďalekosiahle dôsledky“, keďže súčasné odhady naznačujú, že viac ako 40 percent z 8,2 miliardy ľudí na svete žije vo vidieckych oblastiach. Varujú, že potreby vidieckych obyvateľov by mohli byť nedostatočne zastúpené pri rozhodovaní na celom svete.
Vedci napríklad tvrdia, že v súčasnosti používané údaje môžu prispieť k tomu, že politici prideľujú nedostatočnú zdravotnú starostlivosť a dopravné zdroje pre vidiecke regióny.
„Aby sme vidieckym komunitám poskytli rovnaký prístup k službám a iným zdrojom, musíme viesť kritickú diskusiu o minulých a budúcich aplikáciách týchto máp obyvateľstva,“ dodal Láng-Ritter.
Vedci požadujú oveľa prísnejšie sčítanie obyvateľstva, alternatívne počty obyvateľov a vyváženejšiu kalibráciu populačných modelov na nápravu nepresností identifikovaných v štúdii.