Ministerstvo zdravotníctva sa v tomto roku ocitlo v situácii, kedy musí dôsledne pristupovať k šetreniu finančných prostriedkov. Jednou z hlavných oblastí, kde vidí možnosť efektívneho znižovania nákladov, je farmaceutický sektor. Odborníci varujú, že tento krok by mohol viesť k oneskorenému prístupu pacientov k najnovším liekom, najmä v oblasti onkológie.
Na potrebu racionalizácie výdavkov na lieky upozornil už koncom minulého roka štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko. Píše STVR.
Poukázal na to, že v minulosti sa financovanie liekov opakovane vymykalo rozpočtovým plánom, čo viedlo k nečakaným deficitom. „Opakovane sme boli svedkami situácie, kedy reálne výdavky na lieky prekračovali predpokladané sumy. Musíme sa na tento problém pozrieť veľmi detailne a prijať opatrenia na jeho riešenie,“ zdôraznil.
Otázka možného zvyšovania spoluútraty pacientov za lieky vyvolala diskusiu aj medzi vládnymi predstaviteľmi. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v tejto súvislosti uviedol, že prioritou rezortu je dosiahnuť vyváženú liekovú politiku, ktorá zabezpečí udržateľnosť nákladov pri zachovaní dostatočnej dostupnosti liekov pre pacientov.
„Našim cieľom je nájsť rovnováhu medzi požiadavkami farmaceutických spoločností, finančnými možnosťami štátu a potrebami pacientov. Musíme zabezpečiť, aby sa zdravotná starostlivosť poskytovala v maximálnom možnom rozsahu, avšak za ekonomicky udržateľné ceny,“ vysvetlil minister.
Podľa analytika Martina Vlachynského z INESS je v oblasti farmaceutických výdavkov priestor na šetrenie, a to predovšetkým zavedením efektívnejších mechanizmov centrálneho obstáravania liekov. Upozorňuje však, že omnoho väčšie rezervy sa nachádzajú v nemocničnej starostlivosti, ambulanciách či laboratóriách. „Neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by zabezpečilo neobmedzený prístup k najmodernejším liekom bez dodatočných nákladov. Ak si uvedomíme, že niektoré inovatívne lieky stoja desiatky až stovky tisíc eur, je jasné, že ich zaradenie do štandardného financovania si vyžaduje adekvátne zdroje,“ skonštatoval analytik.
Dostupnosť nových liekov je na Slovensku dlhodobým problémom
Vlachynský zdôraznil, že pacienti sa nemusia obávať straty liekov, ktoré už užívajú, ale novšie a účinnejšie prípravky sa k nim môžu dostať s oneskorením.
„Ak dnes onkologický pacient užíva liek A a na trh prichádza liek B, ktorý je v niektorých parametroch účinnejší, môže sa stať, že jeho dostupnosť na Slovensku bude oneskorená oproti iným krajinám,“ vysvetlil.
Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ doplnil, že Slovensko v dostupnosti inovatívnych liekov zaostáva za viacerými vyspelými krajinami.
„Pacienti na Slovensku majú obmedzený prístup k modernej onkologickej liečbe alebo k terapii vzácnych ochorení. V susednej Českej republike sú tieto lieky bežne hradené z verejného zdravotného poistenia, zatiaľ čo na Slovensku sú pacienti často odkázaní na výnimky zdravotných poisťovní,“ upozornil.
Téma šetrenia v zdravotníctve je aktuálna aj z pohľadu Úrdu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý už v minulosti poukázal na disproporcie v doplatkoch za lieky. Podľa údajov z roku 2023 slovenské zdravotné poisťovne vrátili svojim poistencom trojnásobne vyššie doplatky za lieky v porovnaní s Českou republikou. Tento fakt podčiarkuje potrebu zavedenia udržateľných opatrení, ktoré by zaistili efektívnejšie nakladanie so zdrojmi pri zachovaní dostupnosti liekov pre pacientov.