fbpx

Stavebnú sporiteľňu bude môcť prevziať aj banka, novelu podpísala prezidentka

Reklama
Na snímke Miloš Svrèek (Sme rodina) s ochrannými rukavicami skladá poslanecký s¾ub poèas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok *** Local Caption *** politika slovenský parlament Národná rada NR NRSR parlamentné vo¾by 2020 8. volebné obdobie ustanovujúca schôdza prvé zasadnutie poslanecký s¾ub prísaha Ústava symboly noví poslanci novozvolení mandáty zaèiatok nový zákonodarný zbor rukavice ochranné

Zdroj foto: TASR

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne, po jej zlúčení alebo predaji, by mohla byť v budúcnosti aj banka. Vyplýva to z novely zákona o stavebnom sporení poslancov Miloša Svrčeka a Jozefa Hlinku (obidvaja Sme rodina), ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Za súčasnej legislatívnej situácie takéto zlúčenie stavebnej sporiteľne a banky alebo prevod podniku stavebnej sporiteľne na banku nie je možné, a to z dôvodu nemožnosti kombinácie bankových licencií týchto subjektov,“ vysvetlili predkladatelia.

Právny nástupca, ktorý nie je stavebnou sporiteľňou, nebude uzatvárať nové zmluvy o stavebnom sporení. Bude môcť vykonávať bankové činnosti ako stavebná sporiteľňa len vo vzťahu k zmluvám o stavebnom sporení, ktoré naňho prešli v rámci zlúčenia alebo predaja.

„Ochrana klientov – stavebných sporiteľov tak zostane plne zachovaná, pretože všetky právne vzťahy vzniknuté na základe zmlúv uzavretých so stavebnou sporiteľňou pred jej zlúčením alebo predajom sa dospravujú podľa právneho rámca ustanoveného zákonom o stavebnom sporení,“ doplnili autori.

Zlúčenie či predaj stavebnej sporiteľne bude podliehať predchádzajúcemu súhlasu Národnej banky Slovenska (NBS) tak, ako to upravuje zákon o bankách. Povinnosti právneho nástupcu stavebnej sporiteľne voči Ministerstvu financií (MF) SR ako orgánu štátneho dozoru nad poskytovaním štátnej prémie zostávajú nedotknuté, dodali predkladatelia.

Poslanci k novele schválili aj pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča (SaS). Stavebné sporiteľne budú môcť efektívnejšie využiť dočasne voľné zdroje fondu stavebného sporenia na financovanie bytových potrieb a potrieb súvisiacich s bývaním v období, keď nie je tento fond plne využitý na poskytnutie stavebných úverov. Klientom tak bude možné poskytnúť výhodnejšie podmienky pre získanie iného úveru na financovanie potrieb súvisiacich s bývaním.

Novela bude účinná od 1. júna tohto roka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie