fbpx

Stavrovská a LDZ upozorňujú na nedostatok psychiatrických lôžok v SR

Reklama
Na snímke komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská poèas tlaèovej konferencie na tému - Výsledky prieskumu architektonickej prístupnosti volebných budov a miestností 11. januára 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Zdroj foto: TASR

Na Slovensku je nedostatok lôžok ústavnej starostlivosti v odbore psychiatria a detská psychiatria. Pri príležitosti Európskeho týždňa duševného zdravia na to upozornila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská spoločne s riaditeľom Ligy za duševné zdravie (LDZ) Andrejom Vršanským. Informovala o tom hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) Elena Koritšánska.

Priblížila, že zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR avizovali na nedávnom spoločnom stretnutí, že o zlepšenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v odbore psychiatria a detská psychiatria je mimoriadny záujem. „Preto do konca roka 2023 príde k zmene zriadenia Detskej psychiatrickej liečebne Hraň na ústavné zdravotnícke zariadenie, nemocnicu, kde vznikne okrem existujúcich 90 doliečovacích lôžok ďalších 25 akútnych lôžok,“ priblížila Koritšánska.

Tým sa podľa nej pokryje v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti v odbore detská psychiatria celý východoslovenský región. „V Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela Pezinok je plánované zriadenie 20 detských doliečovacích lôžok,“ doplnila.

So zriadením psychiatrickej kliniky, respektíve psychiatrického oddelenia sa uvažuje podľa hovorkyne aj v aktuálnom stupni spracovania projektovej dokumentácie k výstavbe nemocnice Rázsochy v Bratislave. V pláne je zriadenie 63 lôžok na ploche 4488 metrov štvorcovej podlahovej plochy. V tomto prípade však ide až o druhú etapu realizácie projektu, ktorá podľa ÚKOZP ešte nie je časovo naplánovaná.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu a úroveň duševného zdravia v SR však nepovažujeme tieto riešenia za dostatočné,“ zhodnotila Stavrovská. Okrem prípravy a vzdelávania nových psychiatrov a zvyšovania počtu ústavných lôžok sa treba podľa úradu zamerať aj na komunitné riešenia, kde prebieha doliečovanie a opätovná integrácia do bežného života.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie