Strach a teror. V amerických väzniciach sú najväčšou zbraňou psy

Na snímke väzeň a vycvičený pes vo vezení. Zdroj: Pixabay/ Pexels
Reklama

Organizácia Human Rights Watch identifikovala sedem štátov, ktoré povolili používanie psov pri práci s väzňami – Arizona, Connecticut, Delaware, Iowa, Massachusetts, Južná Dakota a Utah. Arizona a Massachusetts zakázali takéto používanie psov v roku 2006. Ak väzeň na príkaz dobrovoľne neopustí celu, môžu policajti priviesť do cely cvičeného útočného psa.

Odborníci tvrdia, že to odrádza väzňa od zlého správania a že privedenie štekajúcich psov do cely väzňov podnecuje, aby zmenili svoj postoj od vzdoru k podriadenosti.

Pes so svojím psovodom má za cieľ vydesiť a zastrašiť väzňa, aby splnil príkaz. Ak bude väzeň naďalej klásť odpor, vie, že pes bude vypustený. Niektorí väzni si okolo končatín balia prikrývky, uteráky a dokonca aj toaletný papier, aby sa pokúsili ochrániť pred uhryznutím psa. Psovod má držať psa na vodítku, kým útočí na väzňa. Ale nie vždy to tak je.

Väzni končia s vážnymi zraneniami

Väzenská stráž v Štátoch použila psov na útoky na takmer 300 ľudí v štátnej väzbe – a viac ako tucet väzenských zamestnancov – za posledných šesť rokov, pričom mnohí zostali trvalo invalidní, odhalilo vyšetrovanie portálu Insider. Ten použil verejné záznamy, súdne dokumenty, lekárske záznamy a rozhovory s desiatkami obetí, pričom zdokumentoval najmenej 295 incidentov, pri ktorých psy vycvičené na útok pohrýzli uväznených ľudí od roku 2017 do roku 2022.

Štát Virginia je popredným používateľom väzenských útočných psov. Predstavitelia väznice hovoria, že psy vycvičené na útok robia väznice bezpečnejšími. Sú také agresívne, že pohrýzli už aj väzenských dôstojníkov alebo iných väzenských zamestnancov.

„Pes je nabitá zbraň,“ povedal pre Insider Carlos Garcia, výkonný riaditeľ zväzu nápravných dôstojníkov v Arizone a bývalý kynologický dôstojník v arizonských väzniciach.

Mnoho obetí bolo uhryznutých do krku, hlavy alebo trupu, teda na miesta, ktoré naznačujú, že obete pri útoku mohli ležať na zemi. V skutočnosti niekoľko obetí povedalo, že aj napriek snahe o spoluprácu boli napadnutí.

Rasová neznášanlivosť vo väzniciach stále prevláda

Insider identifikoval aj osem černochov, ktorí povedali, že väzenskí dozorcovia ich nazvali n-slovom alebo použili iný rasistický jazyk počas alebo bezprostredne po útokoch psov. Linwood Mathias utrpel trvalé zranenia počas útoku psa vo väznici v roku 2017. Pre portál uviedol, že ho prenasleduje spomienka na psovoda, ktorý počas útoku kričal rasistické nadávky.

Michael Watson dodal, že dozorca, ktorý v roku 2020 použil psa na útok, mu neskôr povedal, že jeho pes „miluje tmavé mäso“.

Psy, ktoré sa používajú na väzňov, sú zvyčajne nemecké ovčiaky alebo belgické malinoisy. Pochádzajú z Európy a často prechádzajú prípravným výcvikom u chovateľov alebo predajcov psov. Následne vo výcviku pokračujú väzenskí psovodi, pričom si ich aj osvoja, čím sa medzi nimi vytvorí úzke puto.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia