Strely letia rýchlo, ale ako rýchlo? Odhalíme, čo na to Superman a fyzika

Akou rýchlosťou skutočne letia strely a čo to znamená v porovnaní s našimi obľúbenými hrdinami?
Akou rýchlosťou skutočne letia strely a čo to znamená v porovnaní s našimi obľúbenými hrdinami? Zdroj: Unsplash/Kevin Luke, X/joker
Reklama

Superman je jednou z najikonickejších komiksových postáv v histórii. Jeho schopnosti siahajú od neuveriteľnej sily, cez röntgenový zrak, až po schopnosť letieť „rýchlejšie než letiaca guľka“. Práve toto prirovnanie sa v popkultúre objavuje pravidelne, ale zamyslel sa niekto nad tým, akou rýchlosťou sa skutočne pohybujú strely vystrelené zo zbraní?

Rýchlosť strely ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Vnútorná balistika sa zaoberá procesmi vnútri zbrane pred opustením projektilu z hlavne. Píše magazin.sk. Medzi hlavné faktory patria typ a množstvo strelného prachu, hmotnosť a tvar guľky, ako aj dĺžka a konštrukcia hlavne. Vonkajšia balistika študuje pohyb strely po opustení hlavne a zahŕňa vplyvy ako odpor vzduchu a aerodynamický koeficient, gravitácia ovplyvňujúca trajektóriu letu a rotačný pohyb spôsobený drážkovaním hlavne, známy ako gyroskopický efekt.

Ako funguje výstrel?

Pri stlačení spúšte úderník zbrane zasiahne zápalku v náboji, čím sa zapáli strelný prach. Ten horí mimoriadne rýchlo a vytvára veľký tlak plynov, ktoré vymrštia strelu z hlavne. Dĺžka hlavne hrá dôležitú úlohu – čím je hlavňová rúra dlhšia, tým viac času majú plyny na zrýchlenie strely.

Práve preto pušky dosahujú vyššie rýchlosti než pištole. Zatiaľ čo pištoľová hlaveň meria väčšinou do 15 cm, u pušiek to môže byť aj viac ako 60 cm, čo umožňuje vyššiu akceleráciu strely.

Rýchlosť rôznych zbraní

Aby sme mohli porovnať Supermanovu rýchlosť so skutočnosťou, musíme sa najprv pozrieť na to, akou rýchlosťou letia projektily vystrelené zo zbraní.

Zdroj: Unsplash/danilo.alvesd

Rýchlosť guľky sa líši v závislosti od typu strelnej zbrane a munície, no zvyčajne sa pohybuje v nasledovných rozmedziach:

  • Remington .223 (puška) – rýchlosť až 4 390 km/h (1 220 m/s), čo je dostatočne rýchlo na prekonanie dĺžky 11 futbalových ihrísk za sekundu.
  • 9 mm Luger (pištoľ) – maximálna rýchlosť okolo 2 200 km/h (610 m/s), teda približne polovičná hodnota oproti puške.
  • AK-47 (automatická puška) – rýchlosť projektilu približne 2 580 km/h (717 m/s), pričom zbraň dokáže vypáliť až 600 rán za minútu.
  • Guľomet M2 Browning – veľkokalibrová guľka letí rýchlosťou až 3 000 km/h (833 m/s), pričom môže účinne zasiahnuť cieľ vzdialený 2 kilometre.
  • Ostrelovačská puška Barrett M82 – jej projektil dosahuje 3 200 km/h (890 m/s) a je schopný preniknúť pancierom na veľké vzdialenosti.

Ako vidno, strely sa pohybujú priemerne medzi 300 a 1 200 metrami za sekundu, teda od približne 1 080 km/h až po 4 320 km/h.

Čo sa deje so strelou po výstrele?

Hneď ako guľka opustí hlaveň, začne spomaľovať.

Zdroj: Unsplash/Tsvetoslav Hristov

Newtonov prvý zákon síce hovorí, že objekt v pohybe zostane v pohybe, pokiaľ naň nepôsobí vonkajšia sila, no odpor vzduchu a gravitácia strelu postupne brzdia.

  • Odpor vzduchu spôsobuje, že projektil stráca rýchlosť, pričom guľky s vyšším balistickým koeficientom lepšie prenikajú vzduchom.
  • Gravitácia spôsobuje, že guľka začne klesať. Preto musia ostreľovači počítať s balistickou korekciou a mieriť mierne vyššie.
  • Rotačný pohyb (spin stabilizácia) pomáha guľke udržať stabilitu počas letu, čím sa zvyšuje presnosť zásahu.

Extrémne rýchle projektily

Zatiaľ čo bežné strelné zbrane dosahujú rýchlosti od 600 do 1 200 m/s, existujú aj experimentálne projektily s oveľa vyššou rýchlosťou:

  • Hypersonické strely – balistické strely alebo rakety môžu prekročiť Mach 5 (6 200 km/h) a používa ich vojenský priemysel.
  • Elektromagnetické koľajnicové delo (railgun) – dokáže vystreliť projektil rýchlosťou až Mach 7 (8 500 km/h) pomocou elektrickej energie namiesto strelného prachu.

Ako rýchlo letí Superman?

Rýchlosť, ktorou sa Superman dokáže pohybovať, sa v rôznych komiksoch, filmoch a seriáloch mení.

V staršých verziách bol rýchlejší než guľka a mohol preskočiť mrakodrapy, no nebol ešte schopný cestovať do vesmíru.

Moderné verzie ho vykresľujú ako bytosť schopnú letieť rýchlosťou blízkou svetlu alebo dokonca prekonať hyperpriestor.

Pre porovnanie:

  • Rýchlosť zvuku vo vzduchu: cca 1 235 km/h
  • Hypotetická minimálna rýchlosť Supermana: nad 4 000 km/h (ak by bol len tesne rýchlejší ako najrýchlejšie guľky)
  • Rýchlosť vesmírnej rakety: cca 28 000 km/h
  • Rýchlosť svetla: 1 080 000 000 km/h

Z komiksov a filmov vieme, že Superman bežne letí oveľa rýchlejšie ako guľka a dokonca prekonáva rýchlosť zvuku aj rýchlosť orbitálnych rakiet.

V kontexte reálnej fyziky a schopností Supermana je toto prirovnanie skôr podhodnotené. Aj keby sme uvažovali len konzervatívne verzie Supermana, stále by bol niekoľko násobne rýchlejší než guľky zo zbraní. Moderné verzie tejto postavy by dokonca mohli letieť takmer rýchlosťou svetla, čo je miliónkrát rýchlejšie ako akákoľvek strela.

Aj keď sa „rýchlejšie než letiaca guľka“ stalo populárnym a chytľavým vyjadrením, v skutočnosti Superman v mnohých prípadoch presahuje toto prirovnanie do takmer nadprirodzených rýchlostí.

 

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie