Nájsť prenájom bytu je pre študentov v tomto akademickom roku náročné. Dopyt po nájomnom bývaní je veľký, avšak ponuka bytov je obmedzená. Kapacity vysokoškolských internátov sú nedostatočné, a situáciu v Bratislave navyše zhoršuje rekonštrukcia troch študentských domovov. Upozornila na to odborníčka v oblasti nehnuteľností a majiteľka realitnej kancelárie Karin Zápalová, informuje TASR.
„Na začiatku akademického roka býva situácia vždy napätá, ale tento rok je ešte kritickejšia, čo je spôsobené vysokým dopytom a nízkou ponukou nájomných bytov. Študenti sa snažia nájsť aj byty v odľahlejších oblastiach, aby si zabezpečili bývanie. Máme databázu klientov, medzi ktorými sú študenti, ktorým ponúkame byty ešte pred ich zverejnením,“ povedala Zápalová.
Byty hľadajú nielen študenti, ale aj cudzinci, najmä z Ukrajiny, Ruska či Bieloruska. „Na jeden byt v súčasnosti evidujeme štyri až päť záujemcov alebo sedem až osem jednotlivcov,“ dodala realitná odborníčka.
Študenti majú záujem o čiastočne alebo úplne zariadené byty. Skupiny študentov, ktoré sa navzájom poznajú, uprednostňujú zdieľané bývanie. Jednoizbové byty sú obľúbenejšie medzi študentmi, ktorí preferujú súkromie, ale sú obvykle drahšie a ťažšie dostupné.
Vzhľadom na vysoký počet študentov hľadajúcich ubytovanie v Bratislave sa prenajímajú aj menej atraktívne byty, o ktoré by za normálnych okolností nebol veľký záujem. Ide o byty v pôvodnom stave, bez balkóna, na vyšších poschodiach bez výťahu alebo s horšou dostupnosťou MHD.
Zvýšený dopyt zvýšil ceny prenájmov, avšak podľa realitnej odborníčky nie tak dramaticky ako pred rokom. Dôvodom je očakávané postupné zvýšenie kapacity internátneho bývania v Bratislave. Zápalová tiež priblížila, že sa zmenšuje rozdiel medzi dostupnosťou bytov na prenájom a tých na kúpu cez hypotéku, keďže ceny hypoték sa postupne znižujú. „Predpokladáme, že s poklesom úrokov sa situácia na trhu zlepší a bývanie sa stane dostupnejším,“ uzavrela Zápalová.