Vitamín E v elektronických cigaretách poškodzuje ochrannú vrstvu pľúc. Deformuje a oslabuje ich takzvanú ochrannú lipidovú vrstvu, zistili vedci z Ústavu fyzikálnej chémie J. Heyrovského Akadémie vied Českej republiky v spolupráci s Helsinskou univerzitou. Skúmali, prečo je vitamín E v pľúcach škodlivý, zatiaľ čo pri inom spôsobe užívania je zdraviu prospešný.
Škodlivosť acetátu vitamínu E (odborne tokoferol acetát), ktorý sa nachádza v náplniach do elektronických cigariet, popísali vedci zo Spojených štátov už v roku 2019. Ale ako presne táto látka ovplyvňuje pľúca na molekulárnej úrovni, zistili vedci z Akadémie vied ČR v novej štúdii teraz, píše ČT 24.
Náplne do elektronických cigariet by síce v nadväznosti na zistenia z roku 2019 nemali obsahovať acetát vitamínu E, ale aj naďalej sa do nich pridávajú rôzne látky. Napríklad konzervanty, farbivá a príchute, z ktorých niektoré majú podobné vlastnosti ako tokoferoly.
Pri výskume vedci využili prasaciu surfaktant, čo je bielkovinovo-tuková vrstva na povrchu pľúcnych mechúrikov. Vzorky surfaktantu pridávali na vrstvu vody, ktorá je v pľúcach prirodzene obsiahnutá, a nechali naň pôsobiť acetát vitamínu E. Sledovali povrchový tlak pri rozťahovaní a zmršťovaní vzorky, čo malo napodobňovať dýchanie. Zistili, že vplyvom acetátu vitamínu E sa povrchový tlak prudko zvýši.
Experti tiež skúmali vzorky pod fluorescenčným horoskopom. „Videli sme, že po pridaní tokoferolu na vzorku vznikali deformácie a zhluky molekúl, a to presne vo chvíli, keď sa začal povrchový tlak zvyšovať, čo znamená, že tokoferol sa do vrstvy surfaktantu zabudoval,“ opísal vedúci výskumu Lukasz Cwiklik z ústavu. Tieto závery potvrdili aj bádatelia z Helsiniek, ktorí vykonali molekulárne simulácie.
Svoje zistenie vedci overili aj v pokusoch s elektronickou cigaretou. Zistili, že aj náplne bez obsahu acetátu vitamínu E menia povrchový tlak na pľúcnych pivniciach, naopak ho ale znižujú. Z toho podľa Cwilika vyplýva, že samotný základ náplní do cigariet má nepriaznivý vplyv na pľúca.