Kvôli novele trestného zákona nám Únia môže klepnúť po eurofondoch

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (vpravo), španielsky premiér Pedro Sánchez (uprostred) a predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) pózujú počas tlačovej konferencie na záver dvojdňového summitu EÚ v Bruseli v piatok 15. decembra 2023. Michal Šimečka. FOTO TASR/AP/Jakub Kotian
Reklama

Novelu Trestného zákona by mala vláda stiahnuť z rokovania Národnej rady (NR) SR. Už aj Úrad európskej prokuratúry (EPPO) varuje, že na Slovensku je ohrozený právny štát, čo môže spieť k pozastaveniu čerpania eurofondov. Skonštatoval to predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka.

„Nie je to len niečo, čo hovorí opozícia alebo europoslanci, ale oficiálna európska inštitúcia,“ zdôraznil Šimečka a podčiarkol, že ide o závažné vyjadrenia a právnu analýzu tejto inštitúcie. „Kľúčové a najhoršie pre Slovensko, čo európska prokuratúra hovorí, je, že to znamená vážne riziko narušenia právneho štátu,“ dodal. Ide podľa neho o jasný náznak, že by mohla Európska komisia (EK) začať konanie voči Slovensku a pozastaviť nám čerpanie eurofondov. Ozrejmil, že EPPO môže dávať podnety a informovať EK o tom, aké dôsledky by táto novela pre Slovensko mala.

Doplnil, že ak by novela prešla, minimalizuje to odhaľovanie a stíhanie podvodov s eurofondami a odstaví EPPO od spojenia s našimi orgánmi. Opätovne preto Šimečka vyzval vládu na stiahnutie novely. Odmietol pritom vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že opozícia a opoziční europoslanci sa obrátili na EK a poškodzujú Slovensko. Pripomenul, že premiér s členmi vlády komunikoval s EK v súvislosti s legislatívnou zmenou už od začiatku.

Šimečka výzvu adresoval aj predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). „Predseda Národnej rady SR sa podrobne oboznámi s uvedenými námietkami a do hlasovania pléna k nim zaujme stanovisko,“ reagovala pre TASR Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Predsedníčka EPPO Laura Kövesiová adresovala v pondelok (18. 12.) EK list pre vážne riziko porušenia zásad právneho štátu na Slovensku. Upozorňuje na zmeny v trestnom práve a ochrane oznamovateľov aj rušenie špeciálnej prokuratúry. Podľa EPPO plánované kroky vlády SR predstavujú „amnestiu“ v značnom počte aktívnych vyšetrovaní podvodov poškodzujú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova