fbpx

ŠÚ SR: Inflácia v apríli 2023 poklesla na hodnotu 13,8 %

Reklama
Zdroj foto: Pexels

Inflácia v apríli 2023 medziročne klesla na 13,8 %, čo je úroveň naposledy zaznamenaná v júli minulého roka. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli 2023 medzimesačne vzrástli o 0,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny medzimesačne vzrástli vo všetkých 12 odborov (výdavkových skupín domácností), ktoré predstavujú kategórie výdavkov domácností. Najväčší vplyv na infláciu mal medzimesačný rast cien pohonných látok o 1,4 %, ktoré sa prejavili zvýšením cien v odbore doprava o 1,8 %. Z dopravných služieb vzrástla tiež cestná osobná doprava o 2,1 %. V porovnaní s marcom významne vzrástli aj ceny tovarov a služieb na bežnú údržbu domácnosti a tovary krátkodobej spotreby, obe zhodne o 3,2 %.

Medziročne boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností, päť odborov dosiahlo medziročný rast vyšší ako 12 %. Odbor doprava klesol o 0,2 %.

Index spotrebiteľských cien sa v apríli 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 13,7 %, za nízkopríjmové domácnosti o 14,7 % a za domácnosti dôchodcov o 14,6 %.

Bude vás zaujímať

V súhrne za štyri mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 14,8 % (za domácnosti zamestnancov o 14,7 %, za nízkopríjmové domácnosti, za domácnosti dôchodcov zhodne o 15,7 %).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie