Situácia na dnešných bojiskách pripomína začiatok Veľkej vojny v roku 1914. V prvých vzdušných bojoch na seba piloti zhadzovali tehly alebo granáty, prípadne na seba strieľali z pištolí. Ako zbraň používali dokonca celé svoje lietadlo. Teraz sa história opakuje.
Znepriateľené strany na celom svete sa čoraz častejšie uchyľujú k používaniu rôznych dronov. Používajú ich tak najmä na sledovanie a zameriavanie zariadení a personálu, uvádza iDnes.cz. Môžu však aj doručovať zbrane na ciele alebo sa samy stať zbraňou. Ďalšie bezpilotné prostriedky sa uplatňujú v elektronickom boji alebo pri opakovaní rádiového signálu. Iné môžu prepravovať zásoby alebo dokonca – v prípade pozemných dronov – zranených. S rastúcim významom bezpilotných lietadiel rastie aj úsilie o ich zneškodnenie. Aj v tomto prípade sa bezpilotné lietadlá ponúkajú ako jedna z najúčinnejších zbraní na tento účel.
Prvý letecký súboj dronov proti dronom sa mal uskutočniť na Ukrajine približne pred tromi rokmi. Jeho zábery zverejnil 10. októbra 2022 Serhij Prytula, aktivista a podporovateľ napadnutej krajiny na sociálnom médiu X.
Zdroj: X/Serhiy Prytula
Jeho tweet obsahoval video natočené kamerou kvadrokoptéry DJI Mavic. Priblížil sa k inému dronu rovnakého typu. Na konci videa je vidieť odlietajúci trup napadnutého stroja a kus jedného z jeho rotorov. Iné zdroje však ukrajinské tvrdenie spochybňujú.
Špecializované stroje
Článok časopisu Forbes sa napríklad odvoláva na správu ruskej tlačovej agentúry Ria Novosti, podľa ktorej piloti dronov z Doneckej ľudovej republiky mohli podobnú taktiku použiť už skôr. Tento bábkový štát už neexistuje. V septembri 2022 ho anektovalo Rusko, ktoré ho predtým kontrolovalo. Nech už sa prvý boj s dronmi odohral kedykoľvek, jedno je isté. Takéto strety sa čoskoro stanú bežnými. Je dosť možné, že by sa za také dali nájsť už teraz.
Niektorí výrobcovia už ponúkajú modely špecializované na ničenie iných dronov. V angličtine sa zvyčajne označujú ako interceptors alebo niečo ako záchytné stíhacie drony. Termín anti-dron sa môže ujať podľa nie príliš logického vzoru antiraketa.
Príkladom je ukrajinská spoločnosť Wild Hornets, ktorá vyrába niekoľko modelov protivzdušných. Tie ničia nepriateľské bezpilotné lietadlá metódou kamikadze. V máji tohto roku Ukrajinci zverejnili video, na ktorom dron STING od spoločnosti Wild Hornets zostrelil ruský dron iránskeho pôvodu Šahíd.

Režim Vladimira Putina používa tento typ zbraní čoraz častejšie. Ešte v roku 2024 ich Rusko vysielalo proti Ukrajine približne šesťsto mesačne. Tento rok ich bolo podľa webovej stránky Deutsche Welle len v období od 1. do 20. júna 3 681. Niektoré z nich sú, samozrejme, neozbrojené návnady pre ukrajinskú protivzdušnú obranu.
Kanón na vrabce
Majú ju zmiasť a prinútiť ju plytvať drahými raketami. O to lákavejšia je však obrana proti dronom pomocou iných dronov. Napríklad jedna raketa pre americký protilietadlový systém Patriot stojí približne štyri milióny dolárov. Raketu pre prenosný protilietadlový komplex Stinger možno kúpiť za 780 000. Na druhej strane cena dronu Shahid sa odhaduje len na dvadsať až päťdesiattisíc dolárov.
Tento nepomer rieši používanie protidronov. Wild Hornets si cenu svojich modelov necháva pre seba. O parametroch niektorých z nich, vrátane spomínaného STINGu, tiež klame. Podľa webovej stránky RBC-Ukrajina by mali byť stíhacie drony k dispozícii za približne päťtisíc dolárov.
Zdroj: X/Wild Hornets
Väčšie nasadenie týchto prostriedkov si vyžaduje aj zmenu taktiky. Dnešné drony lietajú vo väčších výškach ako ich predchodcovia spred troch rokov, preto nemôžu byť zničené guľometnou paľbou. „V poslednom čase Ruská federácia vysiela drony vo výške približne dvoch kilometrov,“ povedal hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat pre Deutsche Welle. „Preto je pre naše mobilné jednotky čoraz ťažšie zachytiť drony Šahíd.“
Oslepený protivník
Stíhacie bezpilotné lietadlá sa okrem obrany proti masovým útokom dajú použiť aj inde. Na Ukrajine patria medzi ich dôležité ciele ruské bezpilotné lietadlá Lancet. V súčasnosti sa používajú najmä v úlohe pohotovostnej munície. Rusi ich používajú proti ukrajinskému delostrelectvu. Lancet má dosah až štyridsať kilometrov. Prvé video, ktoré ukazuje úspešné zničenie tohto dronu vlastným bezpilotným prostriedkom, zverejnili Ukrajinci v septembri 2024.
Zdroj: X/Special Kherson Cat
Okrem dronov, ktoré spôsobujú priame škody, sú dôležité aj pozorovacie drony. Umožňujú nám nájsť a zamerať ciele, proti ktorým sa potom môžu použiť iné zbrane. Drony v tejto úlohe vynikajú, ich likvidácia je preto často doslova otázkou života a smrti. „Je to životne dôležitá misia – absolútne životne dôležitá,“ povedal pre New Scientist hovorca Wild Hornets, ktorého časopis pravdepodobne zámerne nemenoval. „Zostrelenie týchto dronov má obrovský vplyv. Pichneme tým nepriateľa do oka. Nevidia, kam majú strieľať.“
Zničenie prieskumných dronov umožnilo aj ukrajinskú ofenzívu v Kurskej oblasti v auguste 2024, pri ktorej Ukrajinci obsadili približne 1 000 kilometrov štvorcových ruskej pôdy a 26 dedín vrátane šesťtisícového mesta Sudža. Rusi však toto územie získali späť po približne ôsmich mesiacoch tuhých bojov.
Úspešné robočlny
Okrem vzduchu prebiehajú boje s dronmi aj v iných oblastiach. Príkladom je voda alebo more. Ukrajinské námorníctvo malo a má značné úspechy s radom MAGURA (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus, zhruba námorné autonómne strážne bezpilotné robotické vozidlo). Potopili s nimi najmenej osem ruských plavidiel.

Ich zatiaľ najväčším úlovkom je pravdepodobne výsadková loď triedy Toad Cezar Kunikov. Jej výtlak je údajne okolo štyritisíc ton. Na dĺžku merala 113 metrov. Za obeť ukrajinským námorným dronom však padla aj menšia, ale úplne nová hliadková loď Sergej Kotov. Najnovšia verzia námorného dronu vybavená protilietadlovými raketami poslala k zemi aj jeden vrtuľník Mi-8 Hip a dokonca aj stíhačku Su-30SM Flanker-H. Zodpovedajú nasadeniu bezpilotných lietadiel na potápanie robotických člnov. Prvé zábery úspešného útoku zverejnila Moskva v máji 2024.
Zdroj: X/Samuel Bendett
„Malé bezpilotné lietadlá môžu počas letu pokryť veľkú plochu mora a posádky môžu byť vyškolené na vyhľadávanie špecifických anomálií na vode,“ povedal Samuel Bendett, analytik americkej výskumnej organizácie CNA, pre New Scientist. Rôzne drony sa používajú aj na súši. Môže ísť o prepravu zásob, munície alebo kladenie mín. Aj v ich prípade sú známe prípady, keď na tieto zariadenia zaútočili iné diaľkovo ovládané alebo autonómne zariadenia.
„Je možné, že sa dočkáme letiek bezpilotných lietadiel, ktoré budú bojovať o vzdušnú nadvládu, ale to ešte nejaký čas potrvá,“ povedal hovorca Wild Hornets. „Pracuje sa na tom. Treba však ešte doladiť veľa vecí – napríklad vyhnúť sa paľbe do vlastných radov.“