Podľa súdu Štovba hlasno podporoval Kamardina pri jeho čítaní a dopúšťal sa „verejných výziev na aktivity namierené proti štátnej bezpečnosti“. Samotný básnik to odmieta.
Rusovi hrozí sedem rokov kriminálu za verše proti mobilizácii
Od začiatku vojny na Ukrajine začalo Rusko tvrdo poltáčať akúkoľvek známku disidentu proti vláde a kritiku jej bojových aktivít. Minulý rok Moskva schválila, že za šírenie klamlivých správ o pôsobení ruských ozbrojených síl na Ukrajine bude hroziť až 15 rokov väzenia. Za také správy sú ale považované všetky informácie, ktoré nie sú presne v súlade s oficiálnym výkladom Moskvy.
Štovba dostal päť a pol roka. Kamardin musí stráviť za mrežami sedem rokov.
Podľa ruského nezávislého denníka Novaja Gazeta policajti Kamardina po zadržaní surovo zbili a do ritného otvoru mu potom strčili činku. Jeho priateľka, protimobilizačná aktivistka Alexandra Popovajevová, uviedla, že aj ju príslušníci bezpečnostných orgánov mlátili, ťahali za vlasy, lepili jej na tvár samolepky a hrozili, že ju hromadne znásilnia. Tiež ju nútili sledovať zábery mučenia Kamardina.
Podobne ako Štovbovci, aj Kamardin s Popovajevovou si povedali áno vo väzení, deväť mesiacov po jeho zadržaní. Kamardin si od iného, bohatého väzňa obvineného z úplatkárstva, vypožičal luxusné sako.
„Bola som nervózna, keď som ho videla a chcela sa ho dotknúť. Pretože som sa bála, že by sa mohol rozpadnúť,“ povedala Popovajevová. „To, že toho človeka môžete objať, dotknúť sa ho a on nezmizne ako nejaký duch. To bolo také dôležité.“