Po troch rokoch intenzívnych rokovaní sú členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) blízko k uzavretiu právne záväznej dohody o zvládaní budúcich pandémií. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na agentúru Reuters a vyjadrenia diplomatických zdrojov.
Kľúčový dokument na dohľad
Dohoda, ktorá má za cieľ zlepšiť globálnu pripravenosť na budúce pandemické hrozby, je výsledkom vyjednávaní, ktoré trvali viac než tri roky. Spolupredsedníčka Medzivládneho vyjednávacieho tímu WHO (INB) Anne-Claire Amprouová pre AFP potvrdila, že sa podarilo dosiahnuť „principiálnu dohodu“. Podľa hovorcu WHO budú diskusie pokračovať v utorok po dočasnom prerušení.
Výsledok rokovaní ovplyvnených pandémiou COVID-19
Navrhovaná pandemická zmluva má byť právne záväzná a jej hlavným cieľom je posilniť celosvetovú ochranu pred novými patogénmi. Impulzom pre vznik zmluvy bola pandémia COVID-19, ktorá si v rokoch 2020 až 2022 vyžiadala milióny obetí.
Podľa zdrojov, ktoré sa zúčastňujú rokovaní v Ženeve, rokovania trvali nepretržite až do sobotného rána, pričom sa nepodarilo vyriešiť len niekoľko kľúčových otázok. „Došlo k významnému pokroku – dosiahnutá bola už takmer celá dohoda, avšak s niekoľkými nevyriešenými zásadnými otázkami,“ uviedol jeden z diplomatických predstaviteľov.
Spor o spravodlivý prístup k liekom a vakcínam
Jedným z najkomplikovanejších bodov rokovaní je zabezpečenie spravodlivého prístupu k liekom, vakcínam a ďalším zdravotníckym prostriedkom v prípade budúcich pandémií. Táto otázka rozdeľuje rozvojové krajiny a bohatšie štáty, ktoré sa v minulosti neraz dostali do sporu pre nerovnomernú distribúciu vakcín počas pandémie COVID-19.
WHO chce dohodu do mája 2025
Napriek tomu, že sa pôvodne nepodarilo dodržať minuloročný termín, generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril optimizmus a nádej, že zmluva by mohla byť finalizovaná do mája 2025. Členské štáty následne dostanú možnosť dokument ratifikovať, prípadne odmietnuť jeho prijatie.
Svet sa tak podľa WHO nachádza na prahu historickej dohody, ktorá by mohla zmeniť spôsob, akým globálne spoločenstvo čelí budúcim zdravotným krízam.