Opoziční poslanci vo štvrtok narušili začatie novej schôdze albánskeho parlamentu a domáhali sa spustenia vyšetrovania vlády kvôli údajnej korupcii. Parlamentná stráž zablokovala vchod do budovy a odmietla vpustiť opozičných zákonodarcov, ktorí takto boli potrestaní za predchádzajúce výbuchy násilia v rokovacej sále. Tí sa dovnútra aj tak dostali a na oplátku zablokovali svojim náprotivkom z vládnej strany vstup do sály. Vládni poslanci však využili zadný vchod. Potom došlo na svetlice.
Výtržnosti v albánskom parlamente začali už v októbri krátko pred tým, ako žalobcovia obvinili bývalého premiéra a prezidenta Saliho Berishu (79), ktorý je teraz hlavným vodcom Demokratickej strany. Žalobcovia ho obviňujú z korupcie pri zamýšľanom nákupe pozemkov v hlavnom meste.
Opoziční poslanci pravidelne hromadia stoličky v rokovacej sále, odpaľujú svetlice, zapaľujú menšie predmety, robia hluk a občas sa fyzicky zmocnia mikrofónov, keď sa ich socialistickí kolegovia majú ujať slova. Dnes nemohli nakúpiť stoličky uprostred sály ako obvykle, tak aspoň zapálili svetlice a narušili zasadnutie, opísala agentúra AP.
Parlament mal dnes hlasovať o spornej migračnej dohode s Talianskom. Predsedníčka Lindita Nikollaová ale tento bod stiahla z programu po tom, čo ústavný súd v stredu prinajmenšom včas ratifikáciu dohody prerušil. Súd zorganizuje verejné vypočutie 18. januára, aby stanovil, či dohoda porušuje albánsku ústavu.
Opozičný poslanec Gazmend Bardhi rozhodnutie súdu privítal. „V mene verejného záujmu žiadame o nestranné a nezávislé posúdenie tejto dohody, ktorá je v rozpore s mnohými článkami ústavy krajiny a mnohými medzinárodnými dohodami,“ povedal.
Premiér Edi Rama odmietol rozhodnutie súdu komentovať. „Skutočnosť, že Albánsko má ústavný súd, ktorý prijíma rozhodnutia, ktoré nie sú v súlade s tým, čo chce vláda, je pre Albánsko veľmi dobrá vec,“ vyhlásil.
Dnešné rokovanie parlamentu podľa AP trvalo asi desať minút. Ramovi vládnuci socialisti stačili urýchlene schváliť niektoré návrhy zákonov rovnakou metódou, akú prijali mnoho zákonov, vrátane rozpočtu na budúci rok.
Socialisti majú v parlamente 74 zo 140 kresiel, čo stačí na prijatie väčšiny zákonov.
Parlament tiež schválil nové prísnejšie pravidlá správania sa pre zákonodarcov narúšajúcich konanie, ale Bardhi vyhlásil, že sa nimi riadiť nebude. Opozícia chce vytvoriť v parlamente vyšetrovacie komisie, ktoré by objasnili údajné prípady korupcie premiéra a ďalších najvyšších predstaviteľov, ale socialisti tvrdia, že tieto zámery odporujú ústave.
Rozvrat v parlamente je prekážkou veľmi potrebných reforiem v čase, keď Európska únia súhlasila so začatím procesu harmonizácie albánskych zákonov s právnymi normami EÚ. Albánsko tvrdí, že je pripravená začať s úniou vyjednávať o konkrétnych kapitolách.