Presné dôvody vzniku ochorenia ostávajú u väčšiny pacientov neznáme. Výskumy hovoria o kombinácii genetických a enviromentálnych faktorov.
Parkinsonova choroba sa vyznačuje nekontrolovateľným trasom, poruchami reči či stratou čuchu. Ochorenie postihuje podľa rôznych prieskumov od 7 do 10 miliónov ľudí naprieč svetom. Kolísavé dáta spôsobujú chýbajúce vyšetrenia u ľudí, ktoré by stanovili túto diagnózu.
Presné dôvody vzniku ochorenia ostávajú u väčšiny pacientov neznáme
Podľa údajov WHO sa výskyt ochorenia za posledných 25 rokov zdvojnásobil. Dáta Národného centra zdravotníckych informácií hovoria o približne 20-tisícoch Slovákov, ktorí trpia touto chorobou. Na rozdiel od svetových štatistík u nás Parkinsonova choroba zasiahne skôr ženy ako mužov.
Presné dôvody vzniku ochorenia ostávajú u väčšiny pacientov neznáme. Výskumy hovoria o kombinácii genetických a enviromentálnych faktorov. Medzi možné spúšťače patria toxíny, pesticídy, či drobné úrazy mozgu. Pri liečbe sa užívajú lieky (antiparkinsoniká), stav pacientov je možné zlepšiť aj chirurgickým zákrokom, pri ktorom im je do tela zavedený stimulátor na zmiernenie trasenia či stuhnutosti svalov.
Dôležitú rolu hrá aj telesné cvičenie, doplnkové terapie, vyvážená strava a emočná podpora. Ani po invenzívnom výskume nie je ochorenie vyliečiteľné. Moderná liečba však dokazuje, že sa kvalita života pacientov zlepšuje a dožívajú sa rovnakého priemerného veku ako ostatní jedinci.
Významný pokrok v možnostiach starostlivosti
Liečbou Parkinsona sa zaoberajú aj odborníci z II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ktorí začali s užívaním novej metódy.
Nové terapeutické možnosti umožňujú kontinuálnu liečbu, ktorá môže pomôcť stabilizovať stav pacientov a lepšie zvládať príznaky ochorenia. o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská.
„V Centre pre extrapyramídové ochorenia začali novú infúznu (pumpovú) liečbu s podkožným podávaním prekurzora dopamínu, ktorá je určená pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou pod vedením Igora Straku,“ vysvetlila hovorkyňa Eva Kliská a dodáva, že liečba predstavuje významný pokrok v možnostiach starostlivosti o pacientov.
Ako poznamenala, na Slovensku s touto chorobou žije približne 20.000 pacientov, pričom táto terapia bola na Slovensku podaná prvýkrát.
Liečba je prispôsobená potrebám pacienta
Podľa prednostu kliniky Petra Valkoviča ide o inovatívny prístup pre pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, u ktorých už bežná liečba nemusí byť dostatočne účinná.
„Je to obrovský prínos a ako som už niekoľkokrát zmieňoval, je dôležité pripomínať si všetky benefity vedecko-medicínskych pokrokov, obzvlášť v dnešnej dobe,“ doplnil riaditeľ UNB Alexander Mayer.
Ako uviedol koordinátor pre infúzne terapie Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB Straka, hlavnou výhodou terapie je zabezpečenie stabilných hladín dopamínu v mozgu, čo vedie k zníženiu výkyvov motorických a nemotorických príznakov a k zlepšeniu kvality života pacientov v pokročilom štádiu choroby.
„Okrem toho umožňuje prispôsobovať liečbu individuálnym potrebám pacienta,“ konštatoval.
Kopecká vysvetlila, že centrum pre extrapyramídové ochorenia sa dlhodobo venuje pokročilým modalitám liečby Parkinsonovej choroby, vrátane intestinálnych infúznych terapií a hlbokej mozgovej stimulácie.
„Veríme, že zavedenie tejto terapie na Slovensku otvára nové možnosti pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou a prispeje k rozšíreniu moderných liečebných postupov v oblasti neurológie,“ dodala vedúca centra Zuzana Košutzká.