Syndróm karpálneho tunela sa dá vyliečiť! Je zákrok 100-percentný? TOTO vám pomôže pri bolestiach, radí skúsený neurológ

Typickými príznakmi syndrómu karpálneho tunela sú brnenie a mravčenie v prstoch a v pokročilom štádiu aj neúprosné bolesti, ktoré vám nedovolia spávať. Zdroj: Freepik
Reklama
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Prečo sa karpálny kanál objavuje čoraz viac u tínedžerov?
  • Čo sa okrem technológií podieľa na vzniku syndrómu karpálneho tunela?
  • Ako nám môže pri karpálnom tuneli pomôcť fyzioterapeut?
  • V akom štádiu by sme mali už navštíviť neurológa?
  • Ako prebieha operačný zákrok?
  • V akých prípadoch zákrok nie je stopercentný?

Pod Instagramovým pseudonymom Neurológ z Rokfortu nájdeme skutočného špecializovaného neurológa, ktorý sa rozhodol neurologické fakty prepájať práve s najznámejšou čarodejníckou ságou. Za dnešnými najčastejšími neurologickými diagnózami podľa neho stojí uponáhľaná a technologická doba, ktorá do neurologických ambulancií privádza stále viac tínedžerov a mladých.

Nie je to len o klávesnici a smartfónoch, svoj vplyv má aj nesprávne stravovanie či nedostatočná socializácia. V rozhovore sme sa zamerali na jednu z najviac sa rozširujúcich diagnóz – syndróm karpálneho tunela, ktorý dnes obíde len málokoho a aj keď sú prvotné príznaky len mierne, oplatí sa začať tento problém riešiť už v počiatočnom štádiu. Môžete sa tak vyhnúť pretrvávajúcim nočným bolestiam aj operačnému zákroku, ktorý síce patrí medzi tie jednoduchšie, ale so zanedbaným karpálom si nemusí stopercentne poradiť.

S akými najčastejšími problémami sa na vás pacienti obracajú? Aký podiel viny na nich nesie dnešná technologická doba?

Bolesti chrbta, bolesti hlavy, závrate, poruchy rovnováhy, rôzne stavy brnenia, mravčenia, to sú také najčastejšie príčiny. Zaiste má dnešná technologická doba veľký podiel viny na rôznych neurologických, ale aj neneurologických diagnózach. Za všetkým stojí nadmerný stres, ktorý dnešní mladí aj starší ľudia zažívajú, znížená fyzická aktivita – sedavý spôsob života s nadmerným používaním počítačov a smartfónov, zlé stravovacie návyky či nedostatok sociálnych interakcii.

Problém karpálneho tunela sa skloňuje už aj pri mladších ročníkoch. Vysvetlíte nám, ako tento problém vzniká? Aké sú jeho hlavné príčiny?

Tento syndróm patrí medzi úžinové syndrómy. V tomto prípade je stredový nerv (nervus medianus) dráždený v malom priestore v zápästí – v karpálnom tuneli, kde okrem stredového nervu prebiehajú aj šľachy a cievy. Predstavte si hadicu, ktorou tečie voda, a keď ju niekto zašliapne, voda cez ňu nepreteká tak, ako by mala. Teda aj tento karpálny kanál tvorí takú hadicu. Keď sa zúži, vytvorí sa v nej opuch, nerv je dráždený a spôsobuje nám ťažkosti. Príčinou tohto syndrómu je väčšinou dlhodobé, jednostranné a opakované preťažovanie ruky a zápästia, kedy sa táto hadica opakovane „zatláča“, až si v jednom momente povie dosť a začne nám spôsobovať ťažkosti.

Syndróm karpálneho tunela je ako zošliapnutá hadica, ktorou už nemôže voda pretekať tak plynule, tento problém však môžete riešiť nielen s neurológom, ale aj s fyzioterapeutom. Zdroj: Freepik

Prečo sa čoraz viac skloňuje u mladších ročníkov?

Pretože akosi veľmi často a pravidelne ťukajú do klávesníc, počítačových myšiek, herných konzol a smartfónov.

Aké príznaky sprevádzajú tento syndróm? Sú vždy rovnaké?

Medzi najčastejšie príznaky patria pocity brnenia, pálenia, mravčenia, bolesti v oblasti prvých troch prstov na ruke (niekedy všetkých prstov). Typická je nočná prezentácia ťažkostí, ktorá pacienta zobudí zo spánku, a pacient si musí rukou potriasť, musí si ju rozcvičiť, aby sa stav zlepšil. Rovnako sa ťažkosti objavia, keď sa ruka zaťažuje v zlej polohe určitý čas, napríklad, keď píšeme do klávesnice, držíme počítačovú myšku alebo mobil. V takom momente si musíme dať pauzu, opätovne ruku rozcvičiť, aby sme v činnosti dokázali pokračovať. Ako stav progreduje, ťažkosti sú intenzívnejšie a častejšie. Môžu sa pridružiť poruchy citlivosti alebo oslabovanie svalstva na ruke, čo je už veľmi závažný stav a ťažko sa lieči.

Na trhu nájdeme rôzne masti, vitamíny či voľnopredajné neurologické lieky. Po čom siahnuť a aké účinky od toho očakávať?

To najdôležitejšie je vyvarovať sa provokačným pohybom. Pri práci si dožičiť prestávky, vyskúšať zmeniť uhol klávesnice, nastaviť pracovnú stoličku tak, aby sme pri práci s myškou ruku nedráždili, netráviť toľko času na mobile. Ak už máme prejavy syndrómu karpálneho kanála, určite je vhodné dopriať ruke kľud, na noc vyskúšať ortézu a pomôcť môžu protizápalové lieky.

Aké signály nám dajú najavo, že je čas navštíviť neurológa? Kedy by sme sa už nemali uspokojiť s liekmi proti bolesti?

Je určite vhodné vyhľadať pomoc v skorom štádiu, pretože vtedy je šanca na uzdravenie najvyššia.

Napriek tomu, že mnohých nás minimálne to počiatočné štádium syndrómu trápi, len časť z nás sa rozhodne tento problém riešiť s neurológom. Čo nám hrozí, ak liečbu takpovediac odignorujeme?

Neurologické vyšetrenie je vhodné aj kvôli tomu, že môže odhaliť iný problém, ktorý môže syndróm karpálneho tunelu napodobňovať, ale ak pacient nechce daný stav riešiť s neurológom, môže vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa do tejto problematiky vyzná. Ak sa stav zanedbá a toto ochorenie progreduje, môže to viesť až k operačnej liečbe. Z môjho pohľadu je lepšie navštíviť najprv neurológa, ideálne v skorom štádiu, ktorý pacienta vyšetrí, odporučí svoju liečbu, po ktorej môže nasledovať ďalšia liečba. Neurológ môže určiť stupeň postihnutia pomocou EMG, predpísať medikamentóznu liečbu, podať lokálne injekciu s protizápalovou látkou, prípadne navrhnúť operáciu, ak je to nutné. Fyzioterapeut svojimi metódami túto liečbu podporí pomocou manuálnych techník, cvikov, fyzikálnej liečby, alebo pacienta naučí správnym návykom – sedu či práce, čo je nesmierne dôležité, pretože pacient pochopí, prečo karpál vznikol a  ako sa tomu v budúcnosti vyhnúť.

K hlavným príčinám nadobudnutia syndrómu karpálneho tunela patrí najmä nepretržitá práca s klávesnicou, počítačovou myšou či smartfónom. Zdroj: Freepik

Operačný zákrok vraj trvá len niekoľko minút. Ako prebieha? Je naozaj taký banálny?

V prípade operácie karpálneho tunela sa cez malý rez v dlani preruší tzv. „priečny väz zápästia“, pod ktorým stredový nerv prechádza, tým pádom má nerv opätovne možnosť „dýchať“ a mať svoj priestor. Operácia trvá cca 15 – 30 minút, zväčša v lokálnej anestézii, čiže bezbolestne. Zaraďuje sa medzi jednoduché a bezpečné operácie.

Aké sú riziká zákroku?

Tak, ako pri každej inej operácii, aj tu sú riziká spojené s infekciou v rane, poranením nervu, cievy alebo opuchom.

 A dá sa tento syndróm vôbec vyliečiť alebo je ho možné „iba“ udržiavať v určitej fáze?

Áno, tento syndróm sa dá celkom vyliečiť, avšak záleží to od štádia ochorenia. Ak sa zachytí včas, tak drvivá väčšina pacientov sa vylieči celkom bez následkov a fungujú ako predtým, teda bez ťažkostí. Pokiaľ je reč o úspešnosti operačného zákroku, tak ak bola operácia vykonaná príliš neskoro, nemusí priniesť vytúžený efekt. K znovuobjavení príznakov dochádza ale aj tak zriedka – 5% prípadov, čiže je takmer 100 % pravdepodobnosť, že sa príznakov zbavíme nadobro.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Rozhovory