Tajné talianske POKLADY, ktoré turisti PREHLIADAJÚ: Tieto dediny vás OHROMIA viac než Rím či Benátky!

Ilustračné foto
Zdroj: Autor, Canva
Reklama

Zabudnite na davy v Ríme, Benátkach či Florencii. Pravé čaro Talianska sa často ukrýva tam, kde sa turistické autobusy nezastavujú a kde sa život stále riadi podľa stáročných tradícií. Každý rok talianska verejnoprávna televízia RAI vyberá 20 výnimočných dedín, ktoré súťažia v šou Borgo dei Borghi – „Dedina dedín“. Tisíce divákov a odborná porota hlasujú, ktorá z nich si zaslúži korunu najkrajšej kultúrnej dediny Talianska.

Tieto neznáme klenoty nie sú len o peknej architektúre. Spájajú v sebe legendy, historické príbehy, gastronomické bohatstvo a úctu k tradíciám. Ak hľadáte niečo viac než len turistickú pohľadnicu, čítajte ďalej. Informáciu priniesol portál Euronews.

1. Militello in Val di Catania: Kde barok žije na každom rohu

Víťazná obec z tohto ročníka sa nachádza na severných svahoch pohoria Iblei na Sicílii a doslova dýcha barokom. Po ničivom zemetrasení v roku 1693 bola celá obec prestavaná v súlade s vtedajšími umeleckými princípmi a dnes pripomína živé múzeum 18. storočia.

Militello je súčasťou svetového dedičstva UNESCO v rámci oblasti Val di Noto a ukrýva viac než 20 kostolov s bohatými kamennými fasádami, množstvo šľachtických víl a palácov. Miestne sviatky svätcov sprevádzajú procesie, tradičná hudba aj spoločné hostiny.

„Militello získalo už piaty titul pre Sicíliu v tejto prestížnej súťaži,“ píše RAI, ktorá predtým ocenila aj Gangi, Montalbano Elicona, Sambucu di Sicilia a Petralia Soprana.

Militello Val di Catania Zdroj: Visit Sicily
Militello Val di Catania Zdroj: Visit Sicily

2. Agliè: Tam, kde kedysi vládli Savojskí králi

Severotalianske mestečko Agliè v Piemontskom regióne v sebe spája eleganciu a každodennosť. Dominantou je impozantný Castello di Agliè, jeden z bývalých kráľovských sídel dynastie Savojovcov, zapísaný v UNESCO ako súčasť Rezidencií Savojovcov.

Zámok obklopujú historické námestia, kde sa stále konajú trhy a festivaly. Zaujímavosťou je, že Agliè slúžilo ako hlavné natáčacie miesto pre populárny historický seriál Elisa di Rivombrosa.

Castello Ducale di Aglié Zdroj: X - Ministero della Cultura
Zdroj: X – Ministero della Cultura

3. Vignanello: Víno zo sopečných svahov a záhrady ako z renesancie

V regióne Lazio sa nachádza dedinka, kde sa víno nevyrába len pre chuť, ale ako súčasť dedičstva. Castello Ruspoli dominuje obci svojimi záhradami, ktoré sú jedným z najlepších príkladov renesančného krajinárstva 16. a 17. storočia.

Pôda obohatená sopečnou činnosťou je ideálna na pestovanie hrozna. Každoročné vinobranie sa tu mení na veľkú slávnosť s degustáciami, gastronomickými zážitkami a historickými sprievodmi.

Castello Ruspoli Vignanello Zdroj: X Massimo
Zdroj: X Massimo

4. Aieta: Vzduch orlov a divoké hory Kalábrie

Aieta, horská dedina v národnom parku Pollino, si drží svoj stredoveký charakter ako máloktoré miesto. Jej názov pochádza z gréčtiny a znamená „orol“ – a výhľady z nej sú skutočne orlie.

Kamenné domy a uličky ukrývajú renesančný palác zo 16. storočia, ktorý svedčí o tom, že aj malé horské obce kedysi prosperovali. Okolie Aiety je ideálne na turistiku – ukrýva hlboké tiesňavy, prastaré lesy a divú prírodu, kde možno stretnúť vlkov aj orlov.

Aieta Zdroj: X - Arte e architettura in Calabria di Peppe Lombardo
Aieta Zdroj: X – Arte e architettura in Calabria di Peppe Lombardo

5. Maiori: Poklad Amalfi, ktorý turisti ešte neobjavili

Na známej Amalfskej riviére, medzi hviezdami ako Positano či Amalfi, sa nachádza Maiori – pokojná alternatíva k preplneným destináciám. Má jednu z najširších pláží na pobreží, a za ňou sa na strmých svahoch tiahnu farebné domy a citrónovníkové háje.

Terasové záhrady bez malty sú dôkazom storočí

udržateľného poľnohospodárstva a miestnej húževnatosti. V skalách nad morom je vytesané opátstvo Santa Maria de Olearia, kde sa v tichu a freskami zdobených kaplnkách ukrýva duchovné dedičstvo oblasti.

Castello Mezzacapo Zdroj: X- Itali.it
Castello Mezzacapo Zdroj: X- Itali.it

Prečo cestovať mimo známych miest?

Tieto dediny dokazujú, že pravá tvár Talianska sa neukrýva v hlavných turistických centrách, ale v komunitách, ktoré si vážia tradíciu, prírodu aj umenie. Výsledky súťaže Borgo dei Borghi nie sú len rebríčkom, ale mapou skutočných zážitkov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie