Zabudnite na davy v Ríme, Benátkach či Florencii. Pravé čaro Talianska sa často ukrýva tam, kde sa turistické autobusy nezastavujú a kde sa život stále riadi podľa stáročných tradícií. Každý rok talianska verejnoprávna televízia RAI vyberá 20 výnimočných dedín, ktoré súťažia v šou Borgo dei Borghi – „Dedina dedín“. Tisíce divákov a odborná porota hlasujú, ktorá z nich si zaslúži korunu najkrajšej kultúrnej dediny Talianska.
Tieto neznáme klenoty nie sú len o peknej architektúre. Spájajú v sebe legendy, historické príbehy, gastronomické bohatstvo a úctu k tradíciám. Ak hľadáte niečo viac než len turistickú pohľadnicu, čítajte ďalej. Informáciu priniesol portál Euronews.
1. Militello in Val di Catania: Kde barok žije na každom rohu
Víťazná obec z tohto ročníka sa nachádza na severných svahoch pohoria Iblei na Sicílii a doslova dýcha barokom. Po ničivom zemetrasení v roku 1693 bola celá obec prestavaná v súlade s vtedajšími umeleckými princípmi a dnes pripomína živé múzeum 18. storočia.
Militello je súčasťou svetového dedičstva UNESCO v rámci oblasti Val di Noto a ukrýva viac než 20 kostolov s bohatými kamennými fasádami, množstvo šľachtických víl a palácov. Miestne sviatky svätcov sprevádzajú procesie, tradičná hudba aj spoločné hostiny.
„Militello získalo už piaty titul pre Sicíliu v tejto prestížnej súťaži,“ píše RAI, ktorá predtým ocenila aj Gangi, Montalbano Elicona, Sambucu di Sicilia a Petralia Soprana.

2. Agliè: Tam, kde kedysi vládli Savojskí králi
Severotalianske mestečko Agliè v Piemontskom regióne v sebe spája eleganciu a každodennosť. Dominantou je impozantný Castello di Agliè, jeden z bývalých kráľovských sídel dynastie Savojovcov, zapísaný v UNESCO ako súčasť Rezidencií Savojovcov.
Zámok obklopujú historické námestia, kde sa stále konajú trhy a festivaly. Zaujímavosťou je, že Agliè slúžilo ako hlavné natáčacie miesto pre populárny historický seriál Elisa di Rivombrosa.

3. Vignanello: Víno zo sopečných svahov a záhrady ako z renesancie
V regióne Lazio sa nachádza dedinka, kde sa víno nevyrába len pre chuť, ale ako súčasť dedičstva. Castello Ruspoli dominuje obci svojimi záhradami, ktoré sú jedným z najlepších príkladov renesančného krajinárstva 16. a 17. storočia.
Pôda obohatená sopečnou činnosťou je ideálna na pestovanie hrozna. Každoročné vinobranie sa tu mení na veľkú slávnosť s degustáciami, gastronomickými zážitkami a historickými sprievodmi.

4. Aieta: Vzduch orlov a divoké hory Kalábrie
Aieta, horská dedina v národnom parku Pollino, si drží svoj stredoveký charakter ako máloktoré miesto. Jej názov pochádza z gréčtiny a znamená „orol“ – a výhľady z nej sú skutočne orlie.
Kamenné domy a uličky ukrývajú renesančný palác zo 16. storočia, ktorý svedčí o tom, že aj malé horské obce kedysi prosperovali. Okolie Aiety je ideálne na turistiku – ukrýva hlboké tiesňavy, prastaré lesy a divú prírodu, kde možno stretnúť vlkov aj orlov.

5. Maiori: Poklad Amalfi, ktorý turisti ešte neobjavili
Na známej Amalfskej riviére, medzi hviezdami ako Positano či Amalfi, sa nachádza Maiori – pokojná alternatíva k preplneným destináciám. Má jednu z najširších pláží na pobreží, a za ňou sa na strmých svahoch tiahnu farebné domy a citrónovníkové háje.
Terasové záhrady bez malty sú dôkazom storočí
udržateľného poľnohospodárstva a miestnej húževnatosti. V skalách nad morom je vytesané opátstvo Santa Maria de Olearia, kde sa v tichu a freskami zdobených kaplnkách ukrýva duchovné dedičstvo oblasti.

Prečo cestovať mimo známych miest?
Tieto dediny dokazujú, že pravá tvár Talianska sa neukrýva v hlavných turistických centrách, ale v komunitách, ktoré si vážia tradíciu, prírodu aj umenie. Výsledky súťaže Borgo dei Borghi nie sú len rebríčkom, ale mapou skutočných zážitkov.