Hoci sa svetom niesol obraz rozprávkovej svadby, realita princeznej Diany sa začala uberať celkom iným smerom. Svadba s následníkom britského trónu Charlesom mala byť vyvrcholením lásky ako z románu, no v skutočnosti išlo o začiatok obdobia plného samoty, tlaku a vnútorného boja. Už len dva dni po veľkolepom obrade, ktorý sledovali milióny ľudí, Diana napísala list, ktorý dnes slúži ako silné svedectvo jej vtedajších pocitov a skúseností.
V liste adresovanom kráľovskému lokajovi Markovi Simpsonovi, ktorý jej bol v prvých dňoch veľkou oporou, sa odráža nielen vďačnosť a snaha o humor, ale aj hlboká osamelosť, ktorú pociťovala za múrmi Buckinghamského paláca. Informuje portál People.
Diana, ktorá sa z obyčajnej mladej ženy zo dňa na deň ocitla v centre pozornosti ako členka kráľovskej rodiny, zápasila so silným pocitom izolácie. Práve spoločnosť mladého lokaja, s ktorým si vekovo rozumela, jej pomohla aspoň trochu prekonať šok z novej reality. V liste vyjadrila, aké dôležité pre ňu bolo mať po boku niekoho, kto sa s ňou smial a uľahčoval jej dni plné protokolu a pravidiel.
„Milý Mark, chcela som ti poďakovať za tvoju láskavosť a trpezlivosť, ktorú si mi preukazoval od chvíle, čo som sa nasťahovala do Buckinghamského paláca. Vďaka tvojej spoločnosti bolo moje pobývanie tu oveľa jednoduchšie, pretože som sa cítila strašne osamelá. Toľko sme sa nasmiali – za to ti nemôžem dostatočne poďakovať.“
Aj keď sa snažila v liste zavtipkovať o nedostatku cereálií pred odchodom na jachtu Britannia, za ľahkosťou jej slov sa ukrýval smútok a pocit odcudzenia.
Tento rukopis, ktorý pôjde do dražby spolu s viac ako tristo ďalšími predmetmi patriacimi princeznej Diane, predstavuje silný a dojímavý artefakt. Výkonný riaditeľ aukčnej siene Julien’s Auctions Martin Nolan označil práve tento list za výnimočný, pretože podľa jeho slov „vystihuje všetko“.

List neodhaľuje len detaily zo zákulisia kráľovskej domácnosti, ale najmä ľudskú stránku Diany – ženy, ktorá sa ocitla vo víre monarchie bez skutočnej opory.

Namiesto novomanželskej eufórie v ňom cítiť neistotu, zraniteľnosť a túžbu po obyčajnosti, akou bol napríklad rozhovor pri raňajkách.
„Od kráľovnej matky a kráľovnej sa musela učiť o úklonoch a všetkom takom, ale Mark ju vedel rozveseliť,“ dodal Nolan pre People.
Odhadovaná cena Dianinho listu je 4-6 tisíc dolárov (približne 3500 až 5200 eur), ale môže to byť aj oveľa viac.
Aukcia nesie názov Princess Diana’s Style & A Royal Collection a okrem ručne písaných listov ponúkne aj šaty, ktoré sa stali ikonickými.

Mnohé z nich sú prepojené s charitou – niektoré Diana venovala priateľom, no pred svojou slávnou aukciou v roku 1997 ich od nich spätne vzala späť.
„Niektoré zo šiat predala Diana na vlastnej aukcii v roku 1997. Predtým ich však rozdala svojim priateľom. A tak im zavolala a povedala: ,Robím aukciu, potrebujem tie šaty späť.‘ Nie je to vtipné? Oni jej ich, samozrejme, vrátili. A vyzbieralo sa vyše 3 miliónov dolárov pre charitu,“ vysvetlil Martin Nolan.
Jej priateľské žiadosti boli vyslyšané a vďaka tomu sa podarilo vyzbierať viac ako tri milióny dolárov (približne 2,6 milióna eur) na dobročinné účely. Tento detail len podčiarkuje jej výnimočný vzťah k ľuďom, empatiu a schopnosť konať dobro aj prostredníctvom módy.
List z 31. júla 1981 je preto viac než len kúsok papiera – je to fragment duše ženy, ktorú svet vnímal ako princeznú, no v skutočnosti bola predovšetkým človekom. Záznam o jej samote a zraniteľnosti krátko po svadbe dokazuje, že pozlátko kráľovskej rozprávky zakrývalo trhliny, ktoré sa s časom len prehlbovali. A možno práve preto sa Diana natrvalo zapísala do sŕdc miliónov ľudí – pre svoju človečinu, úprimnosť a nezlomnú snahu zostať sama sebou aj v prostredí, ktoré jej to nedovoľovalo.