Tajomstvá prezidentovej ochranky: Odhalili sa nové informácie o osobných strážcoch Kremľa, taktický výcvik má aj Putinov kuchár

Vladimir Putin ochranka
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: FOTO TASR/(AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool), FOTO TASR/(Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Reklama

Ochrancovia ruského prezidenta Vladimira Putina musia spĺňať nielen náročné fyzické a vzdelanostné požiadavky, ale aj zodpovedať ideológii jeho režimu. Tieto informácie zverejnilo Investigatívne centrum Dossier, ktoré odhalilo nové detaily o ľuďoch, ktorí neustále sprevádzajú šéfa Kremľa. Medzi nimi sú aj kuchári a odborníci na testovanie potravín, pričom všetci musia byť vyškolení v boji a používaní zbraní.

Prísne kritériá výberu

Putinovi strážcovia majú priemerný vek 36 rokov, väčšina pochádza z Moskovskej oblasti a mnohí z nich absolvovali akadémiu Federálnej ochrannej služby (FSO), pod ktorú spadá aj prezidentská bezpečnostná služba.

Každý, kto sa chce stať členom tejto služby, musí prejsť nielen pohovormi a fyzickými testami, ale aj testom na detektore lži a stretnutím s psychológom. Okrem toho je požiadavkou vysoká postava, pričom tetovanie a piercing sú zakázané.

Hoci prezidentovi ochrankári o svojej práci verejne nehovoria, v roku 2021 o nich vznikol film „Naša služba“. Podľa centra Dossier bol zrejme určený na premietanie obmedzenej skupine FSO. Centru sa podarilo získať jeho prepis. Čerpalo tiež z uniknutých dokumentov a ruských databáz.

„Sú to ľudia z presvedčenia, vlastenci, ktorí idú slúžiť štátu. Zároveň zdieľajú jeho súčasnú politiku,“ povedal vo filme Oleg Machalin, dôstojník FSO zodpovedný za ochranu mnohých Putinových rezidencií.

Podľa vyšetrovateľov je plat prezidentovej ochranky približne 180-230 000 rubľov (približne 1926 až 2461 eur) mesačne. „Bodyguardi sú so šéfom Kremľa nepretržite. Zostávajú v jeho blízkosti aj vtedy, keď sú všetci ostatní požiadaní, aby odišli,“ píše Dossier.

Bodyguardi sú Putinovi v pätách počas všetkých jeho ciest v Rusku aj v zahraničí. Doma najčastejšie sprevádza prezidenta v jeho luxusnej rezidencii vo Valdaji alebo na cestách medzi Moskvou a Petrohradom. Bodyguardi dohliadajú aj na Putinovu partnerku Alinu Kabajevovú, s ktorou má najmenej dve deti – 10-ročného Ivana a šesťročného Vladimira.

Počas Putinových ciest sa sprievod rozdelí na dve časti – jedna je s ním nepretržite, zatiaľ čo druhá sa vydáva na cestu do cieľa s predstihom. Šéfa Kremľa pri jeho cestách do zahraničia sprevádza približne sto ľudí.

Kuchári a čašníci musia vedieť strieľať

Prezidentská služba je zodpovedná nielen za ochranu vodcu, ale aj za zabezpečenie jeho príbytkov, prípravu jedál, upratovanie a kosenie trávnika.

„Každý kuchár a každý čašník je členom FSO v aktívnej službe, ktorý spĺňa špecifické požiadavky. Medzi ne patrí aj výcvik v streľbe, boji a taktike. Vo voľnom čase chodíme aj na strelnicu a trénujeme taktické manévre. Všetci slúžime našej krajine,“ povedal vo filme jeden z kuchárov.

Osoby, ktoré pripravujú jedlo pre prezidenta, musia nosiť rukavice a pravidelne meniť uniformy. Jedlo prechádza kontrolou, pričom ho najprv ochutnávajú agenti FSO. „Ak prezident vyberie rybu a chce ju na večeru, zavoláme odborníka, ktorý ju otestuje. Ten skontroluje, či v mäse nie sú nebezpečné látky, ako napríklad nadmerné množstvo ortuti. K dispozícii máme mobilné laboratóriá,“ povedal vo filme.

Putin uviedol, že sa vyhýba rýchlemu jedlu a večer sa snaží jesť ľahšie. Medzi jeho obľúbené pokrmy patrí baklažánový predkrm, šalát Olivier a pečeň. Šéf Kremľa sa vyhýba alkoholu a uprednostňuje šípkový alebo zázvorový čaj.

„Putina na jeho cestách vždy sprevádzajú jeho šéfkuchári. Kde je on, tam sme aj my. Či už ide o služobnú cestu, dovolenku alebo súkromnú udalosť, vždy sme nablízku. Keď sa koná veľká udalosť, tiež ju monitorujeme. Hoci na oficiálnych stretnutiach pracujú aj iní zamestnanci, my sme prítomní a na všetko dohliadame,“ dodal spomínaný šéfkuchár.

Dossier uviedol, že práca v prezidentskej bezpečnostnej službe ponúka široké kariérne možnosti a slúži ako cesta na vyššie pozície v Kremli.

Príkladom je Alexej Dumin, bývalý chránenec Putina, ktorý sa stal gubernátorom Tulskej oblasti a vlani asistentom prezidenta. Ďalší agenti prezidentskej služby, ako Dmitrij Mironov, Sergej Morozov a Jevgenij Ziničev, sa tiež stali šéfmi ruských regiónov.

Centrum Dossier

Dossier je projekt Michaila Chodorkovského, bývalého najbohatšieho Rusa a neskôr najznámejšieho ruského väzňa. Po desiatich rokoch väznenia, kedy ho Putin omilostil, žije bývalý ropný magnát v exile. Investigatívne centrum sa zameriava na odhaľovanie trestnej činnosti osôb z Kremľa.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia