Moderátorka podcastu Call Her Daddy, Alex Cooper, položila otázku, ktorá zaujala mnohých: Aké je to predstaviť svojmu otcovi svojich priateľov, ak má sociálne problémy? Na túto otázku odpovedali dve mladé ženy – Sophia Kianni, iránsko-americká ekologická aktivistka a podnikateľka, a Phoebe Gates, najmladšia dcéra miliardára Billa Gatesa.
Sociálne neohrabaný otec
Phoebe Gates v podcaste prezradila, že jej otec má Aspergerov syndróm, čo je forma poruchy autistického spektra, ktorá ovplyvňuje sociálne správanie. „Pre chalana desivé, pre mňa fantastické,“ opisovala svoj pohľad na situácie, keď musela otca predstaviť svojim priateľom.
Spomínala, ako ju otec kedysi bral na tanečný večierok, počas ktorého jej tanečný partner musel počúvať náročný rozhovor a dokonca mu otec pomýlil meno. Pre Phoebe sú tieto zážitky dnes skôr zdrojom humoru. „Keď predstavujem otcovi svojich mužov, podľa jeho reakcie viem, či sú to dobrí chalani,“ dodala. Informuje o tom portál Diva.
Humor a súťaživý duch
Phoebe sa v podcaste tiež zasmiala na rodinných vtipoch a opísala, ako je ona oproti otcovi spoločenskejšia. „Naša rodina by bola oveľa nudnejšia, keby som sa nenarodila,“ žartovala. Dodala, že napriek otcovej sociálnej neohrabanosti ju raz donútil zúčastniť sa rozhovorov s ostatnými rodičmi, čo bolo pre neho veľmi stresujúce.

Phoebe a Bill Gates sú však podľa nej v jednej veci veľmi podobní – sú nesmierne súťaživí. „Nikto s nami nechce hrať spoločenské hry, pretože sústredenosť a intenzita, s akou hráme, sú obrovské,“ prezradila.
Bill Gates o svojej diagnóze
Bill Gates sám o svojej chorobe verejne nikdy nehovoril, no v nedávno vydaných memoároch Source Code priznal, že keby vyrastal v dnešnej dobe, pravdepodobne by mu diagnostikovali poruchu autistického spektra. V detstve takáto diagnóza nebola ešte známa a jeho rodičia nevedeli, ako mu pomôcť s jeho obsedantným prístupom k práci či s nedostatkom sociálnych zručností. „Dali mi priestor na emocionálny rast a vytvorili mi príležitosti na rozvoj sociálnych zručností,“ napísal Gates, ktorý priznal, že jeho sociálne schopnosti sa vyvíjali veľmi pomaly.
V jednom rozhovore priznal, že si vždy uvedomoval, že je iný. „Bolo pre mňa ťažké chápať, prečo ma niektoré veci rozčuľujú, alebo prečo ľudia reagujú tak, ako reagujú,“ povedal.
Čo je Aspergerov syndróm?
Aspergerov syndróm je forma poruchy autistického spektra, ktorá ovplyvňuje hlavne sociálne správanie, komunikáciu a schopnosť nadväzovať priateľstvá. Ľudia s týmto syndrómom môžu mať problémy s očným kontaktom, chápaním neverbálnych signálov, ale aj obsedantný záujem o špecifické témy alebo rutiny.
