Takáč odmieta kritiku z Česka a Fialovi poslal tvrdý odkaz, premiér Fico háji záujmy Slovenska (aktualizované)

takáč-fiala-fico-plyn-rusko
Český premiér Petr Fiala, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, premiér Robert Fico (v krúžku). Foto: TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák, freepik/Albaregiya
Reklama

Robert Fico pripomenul Petrovi Fialovi, že Slovenská republika je demokratická a suverénna krajina. „Návrh 18. sankčného balíka sme spojili s návrhom Európskej komisie zastaviť od 1. januára 2028 akékoľvek dodávky ruského plynu a žiadame relevantných hráčov, aby SR poskytli potrebné garancie, že po 1. januári 2028 bude mať SR dostatok plynu za rozumné ceny. Ide o slovenský národno-štátny záujem. Žiadam Vás, aby ste ho rešpektovali,“ napísal Fico českému premiérovi.

Poukázal tiež na to, že rovnako ako Fiala zastáva názor o blízkom vzťahu Slovenskej a Českej republiky. „Najlepšou odpoveďou na zbytočnú nervozitu v medzinárodnom priestore by bolo spoločné rokovanie vlády SR a ČR, na ktoré Vás v čo najkratšom čase pozývam na územie Slovenskej republiky,“ dodal Fico.

  • PÔVODNÁ SPRÁVA

Podpora od Migaľa

K vyjadreniam Roberta Fica sa priklonil aj Samuel Migaľ, ktorý tvrdí, že energetická bezpečnosť je národnoštátny záujem Slovenska a musíme urobiť všetko pre to, aby slovenské rodiny a firmy neboli vystavené neúnosným cenám energií.

„Ako minister vlády SR zodpovedný za eurofondy plne podporujem postoj premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v otázke zabezpečenia dostatku plynu za rozumné ceny pre domácnosti a priemysel,“ uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ na sociálnej sieti v reakcii na sobotňajšie vyjadrenia predsedu vlády.

V tejto súvislosti vníma ako reálnu možnosť využiť nevyčerpané eurofondy na podporu energetickej bezpečnosti a stabilizáciu cien plynu, na čom už jeho rezort pracuje. „Otvorili sme diskusie s vládou a Európskou komisiou o presmerovaní časti nevyužitých eurofondov na opatrenia, ktoré pomôžu domácnostiam a priemyslu zvládnuť prípadné cenové šoky. Rokovali sme už na túto tému aj s eurokomisárom Raffaelom Fittom,“ pripomenul Migaľ.

O miliardy nikto z vlády nejaví záujem

Opozičný poslanec za hnutie Slovensko, Július Jakab, dodáva, že premiér Fico čelí európskej hanbe za nepodporenie sankčného balíka proti Rusku. Podľa neho sa predseda vlády snažil v sobotu spolu s ďalšími ministrami z jeho strany obhájiť svoje kolaborantstvo s Ruskom odvolávaním sa na vyriešenie dodávok ruského plynu ako dôvod, prečo sankcie nepodporil, pričom tvrdí, že to zabezpečuje nižšiu cenu pre spotrebiteľov. Nie je to však pravda, uviedol v reakcii opozičný poslanec a člen parlamentného finančného výboru.

„V skutočnosti firmy na Slovensku platia za plyn najviac spomedzi všetkých európskych krajín pri porovnaní bez daní a poplatkov, po započítaní parity kúpnej sily. Bez daní a poplatkov majú slovenské firmy po Švédsku druhý najdrahší plyn v Európe. Po započítaní daní a poplatkov patríme medzi päť krajín s najvyššími cenami plynu – na úrovni, akú platia firmy v Nemecku,“ priblížil Jakab.

plyn-rusko
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/Kar881am

Krajiny, ktoré sa už od ruského plynu odstrihli, majú túto komoditu podľa neho preukázateľne lacnejšiu. Hnutie Slovensko tak vníma tlačovú konferenciu premiéra ako šírenie nezmyslov vyvolané panikou z otvoreného kolaborantstva súčasnej vlády s Ruskom.

„Robert Fico tiež argumentuje prípadným súdnym sporom s Ruskom za neodoberanie plynu po roku 2028 v hodnote 16 miliárd eur. Ešte minulý mesiac minister zahraničných veci Juraj Blanár a pred ním ministerka hospodárstva Denisa Saková deklarovali, že Rusko nespĺňa dodávky plynu na Slovensko na základe podmienok v zmluve. Žalobu Slovenska voči Gazpromu ale zatiaľ nikto nevidel a o miliardy, ktoré by mohlo Slovensko získať, nikto z vlády nejaví záujem,“ doplnil Jakab.

Zvrchovanosť neznamená izoláciu

Slovensko sa aj podľa podpredsedníčky Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Beáty Jurík (PS) stáva hanbou Európy. „Nemecký kancelár aj litovský minister zahraničných vecí už otvorene hovoria o vydieraní zo strany Slovenska. To nie sú slová opozície, to sú slová našich partnerov. Premiér neponúkol žiadne konkrétne požiadavky ani návrhy. Len chaos, meškanie a vyvolávanie konfliktov. Takto sa záujmy Slovenska neobhajujú,“ konštatovala.

Zvrchovaná krajina nerokuje agresívne a osamotene, ale rozvážne, dôstojne a s rešpektom k partnerom, dodal podpredseda opozičného PS Ivan Štefunko.

„Slovensko má dnes najdrahší plyn v regióne, hoci susedné Česko si včas zabezpečilo dodávky lacnejšieho plynu z iných zdrojov. Česi vedeli rokovať. My máme nervózneho premiéra, ktorý 15 rokov vládol a dnes sa tvári prekvapene. Výsledok? Slováci platia viac a podniky strácajú konkurencieschopnosť,“ zhodnotil.

Zvrchovanosť neznamená izoláciu, ale schopnosť spolupracovať so spojencami, zdôraznil v tejto súvislosti podpredseda PS Tomáš Valášek. Premiér však podľa neho Slovensko vedome tlačí do izolácie. „V deň osláv výročia zvrchovanosti si kladieme otázku: naozaj má takto vyzerať zodpovedné riadenie krajiny? Hádky s partnermi, vydieranie Európskej únie a nadbiehanie Moskve? Slovensko si zaslúži vládu, ktorá vie rokovať, nie vrieskať. Ktorá obhajuje svoje záujmy múdro, nie vydieračsky,“ priblížil s tým, že Fico klame aj o dôsledkoch sankcií voči Rusku.

„Pravdou je, že ruská ekonomika je na pokraji recesie. Potvrdzujú to aj slová ruského ministra hospodárstva a údaje o rekordnej inflácii či strate Gazpromu,“ doplnil Valášek.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis