fbpx

Takmer 50 pláží dostalo „čiernu vlajku“. Dôvodom je chemické znečistenie

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FB/The Monastery, Unsplash)

Dovolenkári dostali varovanie pred návštevou takmer 50 pláží s „čiernou vlajkou“. Týka sa to pláží v Španielsku. Informuje o tom portál thesun.co.

Španielski environmentalisti zahanbili prímorské miesta. Vytýčili rozsiahle problémy vrátane chemického znečistenia, morského odpadu, nadmerného rozvoja a vypúšťania odpadových vôd.

Katastrofálne škody

V zozname sa nachádza napríklad pláž Talamanca na Ibize. Na jej mieste označili ekológovia katastrofálne škody spôsobené podvodným rastlinám loďami, ktoré ilegálne kotvili pri pobreží. Ďalším problémom, ktorý by mali ľudia pri ceste do obľúbenej plážovej destinácie zvážiť, je čistička odpadových vôd, ktorá prečerpáva slanú odpadovú vodu do mora.

Pláž El Amerador v El Campello severne od mesta Alicante tiež získala jednu zo 48 čiernych vlajok organizácie Ecologists in Action. Potupné označenie si vyslúžila kvôli znečisteniu spôsobujúcom choroby. Príčinou je neďaleká zle udržiavaná čerpacia stanica.

Organizácia upozornila na dva nedávne prípady ľudského odpadu, ktorý sa dostal do mora na pláži Costa Blanca, jeden v marci a jeden v apríli. V správe sa tiež objavili Kanárske ostrovy, kde v apríli vyšli do ulíc tisíce miestnych obyvateľov na protest proti masovej turistike. Chceli tak poukázať práve na problémy týkajúce sa znečistenia oceánov.

Hovorca Ecologists in Action, miestnej konfederácie 300 ekologických skupín, povedal: „Jedným z najväčších problémov, ktorým čelíme, je ‚turistika‘ a urbanizácia nášho pobrežia, a to je problém, ktorý postihuje najmä Kanárske ostrovy.“

Organizácia tvrdí, že jej politickí predstavitelia uprednostňujú obchodné záujmy v „samovražedných pretekoch“ a chvália sa rekordným cestovným ruchom, zatiaľ čo miestne obyvateľstvo trpí rekordnou chudobou a nezamestnanosťou, a dodáva: „Ekologická stopa Kanárskych ostrovov zodpovedá ekologickej stope 27-krát väčšieho územia.“

V hororovom opise situácie na najpopulárnejšom z ôsmich ostrovov medzi britskými dovolenkármi skupina tvrdila: „Na Tenerife sa každý deň vypustí priamo do mora 57 miliónov litrov odpadovej vody, čo zodpovedá 17 olympijským bazénom so znečistenou vodou.“

Populárna pláž Playa Blanca na ostrove Lanzarote získala tento rok tiež jednu z čiernych vlajok. Je to kvôli úniku odpadových vôd spôsobeným poruchou čerpacej stanice, ktorá viedla k dočasnému uzavretiu pláže v máji.

Ekológovia v akcii varovali, že dráma z minulého mesiaca nebola prvá, a opísali ju ako „bežnú“, pričom uviedli, že manažéri čerpacej starostlivosti z problému obvinili ľudí, ktorí splachovali vlhké obrúsky a plienky do záchoda namiesto toho, aby ich vyhodili do koša.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie