fbpx

Taliansko bude odoberať deti kalábrijským mafiánom. Nechce, aby prepadli zločinu

Reklama
Taliansko rozširuje kontroverzný program na odoberanie detí z mafiánskych rodín. Zdroj: X/Kamal Mustafa

Talianske orgány budú hľadať náhradné rodiny pre deti bossov organizovaného zločinu zo Sicílie a Neapola. Cieľom programu, ktorý sa už 12 rokov realizuje v Kalábrii, je prerušiť rodinné väzby s mafiou a zabrániť potomkom, aby nasledovali kriminálnu dráhu svojich rodičov, informovala agentúra AFP.

Od roku 2012 sa talianska justícia systematicky zameriava na rodiny popredných predstaviteľov kalábrijskej mafie ‚Ndrangheta a snaží sa poslať ich deti do náhradných rodín alebo im nájsť bezpečné útočisko u ich matky, ak sa rozhodne opustiť ich otca.

Boj proti mafii

„Osemročné deti sa učia strieľať. V ôsmich rokoch predávajú crack,“ opísala situáciu v mafiánskych rodinách Chiara Colosimo, predsedníčka talianskeho parlamentného výboru pre boj s organizovaným zločinom.

V rámci programu s názvom Liberi di Scegliere (Sloboda voľby) sudca Roberto Di Bella uviedol, že doteraz bolo do rodiny vrátených približne 150 detí, pričom v 30 prípadoch s nimi ich matky opustili pôvodné rodiny.

„Ide o historický okamih v boji proti mafii,“ komentoval minister spravodlivosti Carlo Nordio rozšírenie existujúcej praxe na členov sicílskej organizácie Cosa Nostra a neapolskej Camorry.

Okrem prerušenia rodinnej línie mafiánov sudca Di Bella dúfa, že z programu získa na stranu zákona aj ďalších mafiánov. Niektorí členovia ‚Ndranghety podľa neho začali vypovedať proti svojim kumpánom po tom, ako sa ich deti dostali na bezpečné miesto.

„Rodič je ochotný obetovať svoj život za svojho syna. Pre svoje deti a manželku som sa rozhodol zmeniť svoj život,“ citovala agentúra AFP bývalého člena mafie, ktorý sa v liste obrátil na Di Bellu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie