Dnes oficiálne končí pripomienkové konanie stavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Starostovia obcí o projekte nevedeli, na vyjadrenie majú len päť dní. Občania spustili petíciu za zastavenie projektu. Kritikom je aj hokejista Ján Laššák.
Taraba zdôvodňuje expresné pripomienkové konanie hroziacimi hospodárskymi škodami, no nekonkretizuje, o čo presne ide. V piatok na tlačovej konferencii, reagoval len toľko, že ak by bolo na pripomienkovanie viac času, mohlo by dôjsť k špekulatívnym predajom. Plánovaná elektráreň je podľa neho najväčšia ekologická a ekonomická príležitosť pre stredné Slovensko, ktorá by z Podpoľania urobila jeden z najbohatších kútov Slovenska.
Podľa neho by jej výkon bol dvakrát väčší elektrárne Mochovce a štyrikrát väčší ako Gabčíkova. Na Slovensku je šesť vhodných profilov na výstavbu prečerpávacích elektrární, Málinec je najvhodnejší podľa geológov a vodohospodárov. Zatiaľ však nie je dokončená ani štúdia realizovateľnosti.
Laššákovo zhrozenie považuje minister za plač
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter odmieta v súvislosti s výstavbou elektrárne Málinec rozoštvávanie verejnosti a hovorí, že samosprávy majú právo na férový prístup. Tarabovi podľa Luntera nevyšiel zámer výstavbu utajiť a vylúčiť z procesu dotknutú verejnosť. Konštatoval, že v normálnom svete by bola vysvetľovacia kampaň to úplne prvé, čo by zodpovedný politik robil.
Reakciu verejnosti, ktorá spustila petíciu proti výstavbe za 2,4 miliardy eur, urýchlil hokejista Ján Laššák, keď na sociálnej sieti vyjadril svoje zúfalstvo. Minister Taraba to označil za plač.
Na turizmus sa nedá
Systém prečerpávania i ekonomickú výhodnosť spochybnil Alojz Hlina vo viacerých príspevkoch na sociálnej sieti, kde oponoval, že pri takejto prečerpávacej elektrárni sa nedá rozvíjať turizmus nedá.
Slovensko má aj veľkú prečerpávaciu elektráreň Čierny Váh, tá je však ohradená a využívať ju na rekreáciu sa nemôže aj kvôli systému, pretože voda sa prečerpáva veľkou rýchlosťou zo spodnej nádrže do hornej.