Taraba je v USA. Vystúpil v OSN, rokovať bude aj so spoločnosťou Westinghouse. Tá má u nás postaviť JADROVÚ ELEKTRÁREŇ

Taraba OSN
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák/AP
Reklama

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba je na návšteve USA. V utorok vystúpil v Bezpečnostnej rade a vo Valnom zhromaždení OSN. Stretol sa tiež s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Ako základnú črtu slovenskej zahraničnej politiky uviedol rešpektovanie medzinárodných dohôd a mierové riešenie konfliktov. Pozornosť vzbudzuje jeho rokovanie s vedením americkej spoločnosti Westinghouse, ktorá má bez verejného tendra stavať na Slovensku novú jadrovú elektráreň. Opozícia tento postup kritizuje.

Taraba vystúpil aj na konferencii Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD. Hlavnou témou bola podpora udržateľného rozvoja a konkurencieschopnosti ekonomík. Taraba vyzval štáty sveta na prehodnotenie zelenej transformácie ekonomík, ktorá podľa neho neprináša vo viacerých oblastiach žiaden prínos okrem zvyšovania nákladov a stratu konkurencieschopnosti. Zdôraznil nevyhnutnosť, aby si štáty mohli samy voliť, aký mix elektrickej energie je pre ne výhodný.

„Slovensko je priemyselný štát. Žiadne solárne a veterné parky nedokážu utiahnuť spotrebu priemyslu. Preto je nevyhnutné, aby jadrovej elektrine bol uznaný rovnaký štatút ako obnoviteľným zdrojom. Potrebujeme elektrinu za konkurencieschopné ceny,“ vysvetlil Taraba.

V USA rokovanie o miliardách

Taraba bude v pracovnej ceste v USA v najbližších dňoch pokračovať. Odcestuje do Washingtonu, kde absolvuje rokovania s vedením americkej spoločnosti Westinghouse.

Slovensko chce v Jaslovských Bohuniciach postaviť novú jadrovú elektráreň s výkonom až 1250 megawattov. Výstavbu za 13 až 15 miliárd eur má realizovať práve americká spoločnosť Westinghouse, a to bez verejného tendra, čo kritizuje kritiky opozície.

Opozícia postup kritizuje

Vláda však tvrdí, že ide o nevyhnutný krok k energetickej sebestačnosti krajiny. Podľa PS ide o dlhodobý záväzok, ktorý bude krajinu zaťažovať celé desaťročia. Strana SaS chce parlamentnú komisiu, ktorá by dozerala na celý priebeh príprav projektu. Postupne sa ku kritickým hlasom pridávajú ostatné opozičné strany.

Robert Fica pôjde o zásadný posun v domácej výrobe elektriny. „Nový blok bude mať výkon 1250 MW, čo je obrovský rozdiel oproti existujúcim reaktorom s výkonom okolo 440 MW,“ zdôraznil predseda vlády. „Budeme krajinou, ktorá si vyrobí drvivú väčšinu elektriny sama – a to najmä z jadra,“ dodal.

SaS chce vytvoriť parlamentnú komisiu

Opozičná strana SaS plánuje na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR iniciovať vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá by dohliadala na prípravu a realizáciu nového jadrového zdroja. Komisia by mala byť zložená aj z poslancov parlamentu a jej cieľom bude nielen kontrola postupu projektu, ale aj získavanie podnetov od odbornej verejnosti. Na tlačovej besede v Košiciach o tom vo štvrtok informoval poslanec NR SR Karol Galek (SaS).

Strana tvrdí, že má podporu PS a KDH a chce počas leta rokovať aj s ďalšími subjektmi. Galek upozornil, že výstavba takéhoto zdroja potrvá 15 rokov a prevádzka až 60 – 80 rokov. „Za ten čas sa na Slovensku vystrieda niekoľko desiatok vlád. Preto je nevyhnutné dosiahnuť politický konsenzus naprieč celým politickým spektrom,“ povedal. Podobné odborné komisie podľa neho už v minulosti fungovali, napríklad pre energetiku či technologický rozvoj.

Galek kritizoval aj to, že verejnosť sa o kľúčových rozhodnutiach dozvedá len útržkovito. Príkladom má byť údajná dohoda s americkou spoločnosťou Westinghouse o dodávke technológie pre nový jadrový zdroj, ktorá mala byť vybraná bez súťaže, čo je síce možné na základe bezpečnostného záujmu štátu. „Westinghouse síce komunikuje lepšie ako vláda, ale sami na stretnutí s ostatnými politickými stranami vysvetlili, že žiadna konkrétna dohoda o dodávke technológie zo strany spoločnosti ešte nie je na stole. To, čo sa dnes rokuje, je medzivládna dohoda medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi o spolupráci v oblasti výstavby jadrových elektrární,“ doplnil poslanec.

Za problematické považuje Galek aj financovanie projektu, ktorého odhadovaná hodnota sa pohybuje medzi 13 až 15 miliardami eur. Podľa neho je otázne, či štát dokáže zabezpečiť takýto objem zdrojov. Ako jednu z alternatív spomína financovanie prostredníctvom dôchodkových správcovských spoločností z druhého piliera, aj tam by však boli potrebné štátne záruky. „Tieto záruky, žiaľ, nevie poskytnúť ani štát, ani Jadrová energetická spoločnosť Slovenska. Máme preto obavy, aby projekt nového jadrového zdroja nedopadol ako ďalšia diaľnica do Košíc,“ uzavrel Galek.

Krajský predseda SaS v Košiciach Peter Čech pripomenul, že spotreba elektriny má do roku 2050 stúpnuť takmer dvojnásobne, pričom existujúci blok V2 v Jaslovských Bohuniciach skončí v roku 2045. „Jadrový zdroj budeme potrebovať ako soľ – nielen pre rastúcu spotrebu, ale aj pre požiadavku EÚ na vybudovanie hlbinného úložiska do roku 2050,“ doplnil. Pilotné malé reaktory s neistým výsledkom by sa podľa neho nemali testovať v Jaslovských Bohuniciach, ale stavať pri veľkých odberateľoch ako U. S. Steel či Volvo.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis