Začiatok dovolenkovej sezóny sa začína prejavovať aj na trhu s pohonnými látkami. Podľa analytikov by sa ceny benzínu a nafty v najbližších dňoch nemali výrazne meniť, prípadne by mohlo dôjsť k miernemu zlacneniu.
Minulý týždeň priniesol motoristom priaznivé správy – cena benzínu sa znížila približne o 2,5 percenta a dostala sa na úroveň 1,49 eura za liter. Nafta zlacnela miernejšie, takmer o jedno percento, na hodnotu 1,44 eura za liter, informujú tvnoviny.sk. Finančný analytik spoločnosti XTB Matej Bajzík však upozorňuje, že v blízkej budúcnosti nie je pravdepodobné, že by sme boli svedkami ďalších väčších poklesov cien.
Podľa neho možno očakávať buď stabilizáciu aktuálnych cien, alebo ich mierne zníženie v rozmedzí jedného až dvoch centov na liter. Tento trend by mohol byť priaznivý najmä pre ľudí cestujúcich na dovolenky či pre profesionálnych vodičov.
Bajzík zároveň poukazuje na to, že trh, nielen slovenský, ale aj globálny, už začína odrážať letné obdobie. Podľa jeho slov je situácia zatiaľ pokojná, bez výraznejších výkyvov a investori čakajú na nové podnety, ktoré by mohli trh rozhýbať. Cena ropy sa v poslednom týždni takmer nezmenila a pohybovala sa tesne pod hranicou 70 dolárov za barel. Ako poznamenal Bajzík, obchodovanie zostáva utlmené, pretože investori vyčkávajú na čerstvé údaje z makroekonomiky a vývoj v oblasti spotreby.
V lete je pokles cien bežný
Počas letných mesiacov je zvykom, že štáty v oblasti Perzského zálivu, predovšetkým Saudská Arábia, zvyšujú produkciu ropy. Veľká časť tejto dodatočne vyťaženej ropy sa však spotrebuje priamo v týchto krajinách – najmä na zabezpečenie chodu klimatizačných zariadení a výroby elektriny, keďže teploty tam často prekračujú 45 stupňov Celzia. Znamená to, že hoci produkcia stúpa, tento objem sa zatiaľ nedostáva na svetový trh, a teda nemá priamy vplyv na znižovanie cien, píše FinReport.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje vývoj na trhu s ropou, je oslabenie amerického dolára. Ten sa aktuálne nachádza na najnižšej úrovni od roku 2021. Slabší dolár zvyčajne vedie k rastu cien ropy, pretože komodity obchodované v dolároch sú za takýchto okolností výhodnejšie pre zahraničných kupujúcich. Tento efekt je citeľný aj na Slovensku – silnejšie euro voči doláru znamená, že ropa je pre nás lacnejšia, čo sa priaznivo prejavuje aj na cenách pohonných hmôt.
Investori aktuálne sústredia pozornosť na kľúčovú štatistiku z amerického trhu práce – správu Non-Farm Payrolls (NFP), ktorá ukáže, koľko nových pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora pribudlo v poslednom mesiaci. Ak by boli čísla silné, mohlo by to naznačiť pokračovanie ekonomického rastu, čo by však mohlo oddialiť očakávané znižovanie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky (Fed). Slabší výsledok by naopak mohol Fed povzbudiť k rýchlejšiemu uvoľňovaniu menovej politiky, čo by mohlo zvýšiť záujem o ropu.
Z hľadiska dopytu prichádzajú priaznivé signály aj z Číny, kde sa po období stagnácie opäť rozbieha priemyselná výroba. To je dôležité najmä preto, že Čína je po USA druhým najväčším odberateľom ropy na svete. Okrem toho sa ruská ropa typu ESPO Blend predáva za vyššiu cenu a Saudská Arábia plánuje zvýšiť predajné ceny pre ázijských zákazníkov, čo naznačuje, že dopyt v tejto časti sveta zostáva silný.