Ťažko chorých pacientov, ktorí majú posledné štádium diagnózy, by mohli skončiť v nemocniciach, kde im bude poskytnutá drahšia starostlivosť a ako dodáva zástupca Asociácie hospicovej starostlivosti Slovenska veľakrát aj nedôstojná.
V januári tohto roka stúpla cena za jeden deň opatrovania v hospici zo súčasných 100 na 230 eur, za výjazd mobilného hospicu sa po novom zaplatí 95 eur z pôvodných 61 eur. Vyplýva to z opatrenia, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva.
Takéto podmienky by v niektorých hospicoch spôsobili katastrofu a museli by ukončiť svoju činnosť. Od apríla by podľa portálu noviny.sk mohlo až šesť hospicov zatvoriť.
Limit pacientov
Problémom je chýbajúca dohoda zariadení medzi Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a Dôverou, ktoré po zvýšení poplatkov za jeden ošetrovací deň zastropovali počet lôžok, ktoré môžu byť v hospici obsadené. V praxi to znamená, že zariadenia, ktoré sa s poisťovňami zatiaľ nedohodli, budú môcť naplniť nanajvýš polovicu kapacity, ktorá je k dispozícii.
Ťažko chorých pacientov, ktorí majú posledné štádium diagnózy, by mohli skončiť v nemocniciach, kde im bude poskytnutá drahšia starostlivosť a ako dodáva zástupca Asociácie hospicovej starostlivosti Slovenska veľakrát aj nedôstojná.
Na prisľúbenie takzvaného bezlimitného prostredia, ktoré by napriek zvýšeniu poplatkov umožnil hospicom prevádzkovať zaužívaný počet lôžok, pristúpila zatiaľ iba zdravotná poisťovňa Union.
„Poisťovne Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa nám zalimitovalo pacientov. To znamená, že nám určilo počet pacientov na hospic, ktorý budú preplácaní,“ vysvetlila advocacy manažérka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Simona Stískalová.
Zníženie obsadenosti lôžok by predstavovalo buď likvidáciu hospicov, alebo nižší príjem ťažko chorých pacientov, z ktorých mnohých by poslali späť domov alebo do nemocničných zariadení.
„Ak by sme mali robiť iba do výšky toho limitu, ktorý nám oni dávajú, jedno oddelenie s dvanástimi pacientmi, musíme zatvoriť,“ tvrdí Henrieta Žilková z Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne.
„Hospice na Slovensku momentálne bojujú naďalej o prežitie,“ upozorňuje primárka Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne Mária Dohňanská.
Je to nemysliteľné…
„Nové finančné limity sme nastavili na najvyššiu možnú mieru. Zároveň však trváme na tom, že ako najväčší poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musíme mať svoje náklady pod kontrolou a nebudeme doplácať na zmluvné politiky a spôsob vyjednávania ostatných poisťovní,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)