Ťažko skúšaný región zažije HROMADNÉ prepúšťanie. Slovenskú firmu položil na kolená ŠTÁT, ľudia zvažujú protesty

drevo-výroba-gemer-rimavská-sobota
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/teraz.sk, freepik/anatoliy_cherkas, kolesnikovsergii
Reklama

Ťažko skúšaný región, ktorý trápi vysoká nezamestnanosť, bude opäť musieť bojovať s nepriazňou. Známa firma na Gemeri ohlásila hromadné prepúšťanie.

Región Gemera patrí k oblastiam, ktoré sú hladovými dolinami s vysokou mierou nezamestnanosti. Najnovšia správa o hromadnom prepúšťaní vo veľkom podniku, len prileje olej do už tak rozhoreného ohňa.

Nedostatok surovín

Ako informuje Denník N, o prácu prídu desiatky ľudí v slovenskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá drevovýrobou. Firma Píla H.M.H. – Drevovýroba Kociha musela prijať úsporné opatrenia a prepustiť prvých 30 zamestnancov. A to nie je koniec. Hrozba výpovedí pre ďalších pracovníkov je na stole.

Dôvodom masívneho ukončenia pracovných pomerov je prístup štátu, presnejšie štátneho podniku Lesy SR, ktorý nedodal firme dostatok surovín.

„Hoci má píla dostatok objednávok na rezivo aj ďalšie drevárske výrobky, suroviny má málo. Svoje výrobné kapacity by pritom dokázali využiť až pre 150 pracovníkov,“ ozrejmil denník.

Zvažujú protest

Spoločnosti, ktorá zamestnáva desiatky pracovníkov, sa míňa drevo na ďalšie spracovanie. Gemerskej píle totiž lesy ponúkli len 25-tisíc kubíkov dreva, čo predstavuje naplnenú kapacitu zhruba len na štvrtinu. Obchodné firmy, ktoré sa nezaoberajú výrobou či spracovaním, dostávajú oveľa viac dreva. Pre štyroch veľkých obchodníkov vyčlenili Lesy SR až 115-tisíc kubíkov dreva.

Firma nenechala situáciu bez odozvy a mala podať sťažnosť aj na ministerstvo hospodárstva. Z rezortu však prišlo stanovisko, podľa ktorého slovenské lesy nedokážu dodať viac dreva a gemerskej píle odporučili, aby si zabezpečila suroviny prostredníctvom elektronických aukcií štátneho podniku alebo nákupom od súkromníkov.

Zamestnanci, z ktorých väčšina tvoria pracujúci z marginalizovaných skupín, zvažujú protest pred centrálou Lesov SR v Banskej Bystrici. Práve títo ľudia môžu mať následne problém sa uplatniť na trhu, nehovoriac o hľadaní práce v lokalite Rimavskej Soboty, ktorá patrí k regiónom s najvyššou nezamestnanosťou.

Zisk v pandemických rokoch

Píla H.M.H. – Drevovýroba Kociha pritom za uplynulé roky vykazovala priaznivé hospodárske výsledky. Podľa Finstatu zaznamenali až do roku 2022 stúpajúce výnosy na úrovni 11,5-miliónov eur. Čistý zisk spoločnosti vystúpil v pandemických rokoch 2020 až 2022 z 36-tisíc na 630-tisíc eur.

Výsledky hospodárenia spoločnosti H.M.H. – Drevovýroba Kociha, s.r.o. Zdroj: finstat.sk

Dôvodom prudkého nárastu zisku bol záujem ľudí nakupovať drevené materiály na rekonštrukcie príbytkov v pandemickom čase. Napriek zhruba 10-miliónovým tržbám sa v posledných dvoch rokoch musela uspokojiť so ziskom 89-, respektíve 110-tisíc eur.

Spoločnosť figuruje na slovenskom trhu už dve desiatky rokov a nemá evidované žiadne podlžnosti. Z takmer 100 ľudí prídu desiatky o zamestnanie. Koľko ich presne bude, ukážu až najbližšie týždne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis