Ťažobní giganti majú zaplatiť 9 miliárd eur za katastrofu v Brazílii

Na archívnej snímke dôsledky pretrhnutia priehrady pri meste Fundão z roku 2015. Zdroj: Agencia Brasil/Antonio Cruz
Reklama

Federálny súd v Brazílii nariadil ťažobným gigantom BHP, Vale a ich spoločnému podniku na výrobu železnej rudy Samarco zaplatiť 47,6 miliardy realov (viac ako 9 miliárd eur) ako náhradu škody v dôsledku pretrhnutia priehrady z roku 2015.

Zrútenie priehrady Fundão na juhovýchode krajiny spôsobilo masívny zosuv bahna, ktorý zabil 19 ľudí. Nehoda vážne znečistila aj rieku Rio Doce, čím ohrozila vodnú cestu k jej výtoku v Atlantickom oceáne.

Bezprostredne po udalosti nebolo jasné, koľko sú jednotlivé spoločnosti povinné zaplatiť. Sudca Vinicius Cobucci teraz uviedol, že firmy sú zodpovedné aj za „morálne škody“ a nemateriálnu ujmu, ako napríklad emocionálne utrpenie ľudí, ktorých sa incident dotkol.

Dodal, že peniaze, ktoré budú od roku 2015 očistené o infláciu, pôjdu do štátneho fondu a použijú sa na projekty a iniciatívy v oblasti postihnutej zrútenou priehradou.

Rozhodnutie prišlo v reakcii na občianskoprávnu žalobu, ktorú podali štátni a federálni prokurátori.

Spoločnosť Vale povedala, že o rozsudku ešte nemá informáciu. Tiež uviedla, že k decembru minulého roka Nadácii Renova, ktorú firmy využívajú na vyplácanie kompenzácií, doteraz vyplatila 34,7 miliardy realov.

BHP a Samarco situáciu zatiaľ nekomentovali, rozhodnutie však umožňuje spoločnostiam odvolať sa.

Udalosť, ktorá vyhnala v štáte Minas Gerais z domovov 700 ľudí, sa považuje za jednu z najhorších ekologických katastrof v krajine. Keď sa priehrada pretrhla, záplava hustého červeného toxického bahna zničila dedinu Bento Rodrigues, znečistila rieku Rio Doce a Atlantický oceán vo vzdialenosti 650 km, zničila divokú prírodu a znehodnotila pitnú vodu pre státisíce ľudí.

Správa z roku 2016 zistila, že zrútenie priehrady bolo spôsobené konštrukčnými chybami.

Steny priehrad s banským odpadom, tzv. „kalom“, sa bežne vyrábajú zo zmesi piesku a ílovitého bahna. V správe sa uvádza, že zmena v projekte priehrady Fundão v rokoch 2011 až 2012 viedla k menej účinnému odtoku vody a v konečnom dôsledku k zrúteniu priehrady 5. novembra 2015.

Piesok v stenách priehrady sa nasýtil a začal sa správať ako kvapalina. Poruchu mohlo „urýchliť“ aj malé zemetrasenie v deň pretrhnutia priehrady, dodáva správa.

Katastrofa vyvolala intenzívnu kontrolu bezpečnostných politík v ťažobnom priemysle.

V januári 2019 sa v rovnakom štáte neďaleko mesta Brumadinho zrútila ďalšia priehrada s kalom, ktorú vlastní firma Vale. Nešťastie si vyžiadalo 270 životov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia