Tekuté ZLATO bude výrazne DRAHŠIE: Čo tlačí ceny medu stále nahor?

med, ceny
Ceny medu pôjdu nahor. Zdroj: Canva
Reklama

Tohtoročné jarné počasie dalo včelám poriadne zabrať a včelári už teraz tušia, že sezóna bude slabá. Studený máj, horúčavy hneď potom a sucho, ktoré stále pretrváva – to všetko sa podpísalo pod fakt, že medu bude menej a jeho cena porastie.

Problémy sa začali už počas zimy. Nezvyčajne teplé a suché počasie spôsobilo, že sa premnožil klieštik – parazit, ktorý oslabuje a ničí celé včelie rodiny. Aj keď sa proti nemu včelári snažili bojovať, mnohé úle to neprežili. Podľa odhadov zahynulo približne 30 % včelstiev, uvádzajú noviny.sk.

Potom prišiel máj, na ktorý sa včelári zvyčajne spoliehajú ako na začiatok sezóny. No tento rok sa premenil skôr na nočnú moru. Ovocné stromy v čase kvitnutia postihli mrazy, a tak bola znáška minimálna. A keď už sa zdalo, že by sa mohlo všetko zlepšiť, prišli horúčavy a suchá, ktoré všetko ešte zhoršili.

FOTO TASR/Lukáš Grinaj

„V máji bolo chladno a teraz je sucho, takže kvety neprodukujú dostatok nektáru,“ vysvetlil situáciu krajský tajomník Slovenského zväzu včelárov z Prešova Peter Beták. Uviedol, že napríklad jablone tento rok sotva zakvitli a marhule zničili mrazy. Podobne to vidí aj včelárka Andrea Mihaľková z Brekova. Podľa nej včely jednoducho nemajú z čoho zbierať – nektár závisí od vlhkosti, a keď neprší, je ho málo. „Kvety bez vody nevylučujú nektár, ktorý včely potrebujú na tvorbu medu,“ dodala.

Na južnom Slovensku je situácia ešte horšia. Ako poznamenal predseda regionálnej organizácie SZV Gabriel Foťko, tam v niektorých oblastiach zmrzli dokonca agáty. Lipa síce kvitne, ale kvôli suchu neposkytuje dostatok medovice.

Ceny pôjdu nahor

Či sa situácia ešte zlepší, závisí výlučne od počasia. Predpovede síce hovoria o možnom ochladení a dažďoch, no veľký zázrak už zrejme nikto neočakáva. Ako podotkla Mária Hvozdíková zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, aj v tom najlepšom prípade sa Slovensko dostane iba na polovicu bežnej úrody medu. V niektorých oblastiach bude výpadok ešte väčší.

A keď je medu menej, logicky rastie jeho cena. Kým vlani sa v Prešovskom kraji predávala fľaša medu za osem eur, dnes už stojí v priemere desať. Včelári len dúfajú, že počasie ešte dovolí aspoň záchranu časti úrody a že ľudia budú mať pre vyššie ceny pochopenie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova