Mnohí ukrajinskí vojaci, poznačení nekončiacim ozbrojeným konfliktom, si z bojového poľa neodnášajú len fyzické zranenia, ale aj ťažké psychické traumy. Posttraumatická stresová porucha (PTSD) ich neraz doženie k závislosti od alkoholu, zrúteniam či samovražedným myšlienkam. Nádejou pre tých, ktorých duša nezvládla záťaž vojnových spomienok, sa stáva kontroverzná, no odborníkmi kontrolovaná liečba pomocou ketamínu – látky pôvodne používanej ako anestetikum.
Ihor Cholodilo zažil smrť viackrát – najskôr symbolicky, keď vlastnoručne napísal svoje meno na vrece s mŕtvym vojakom, a neskôr pri liečbe, keď počas terapie ketamínom mal pocit, že smrť sa mu pozerá priamo do očí.
Tento moment, hoci desivý, mu paradoxne pomohol uvedomiť si silu premeny – nezáležalo na tom, že sa smrť usmievala naňho, ale na tom, že on sa dokázal usmiať naspäť.
Rozpráva denníku The Times. Práve vtedy nastal zlom v jeho dlhoročnom boji s PTSD, ktorá sa uňho rozvinula už počas prvej fázy konfliktu v roku 2014 a naplno prepukla po ruskej invázii v roku 2022. Ako zdravotník v zákopoch denne čelil umieraniu kamarátov a kolegov, a sám unikol smrti len o vlások, keď v roku 2023 zasiahla jeho vozidlo paľba z ruského tanku.
„Smrť si pre mňa prišla, bola to spočiatku len silueta, potom som uvidel jej tvár, usmiala sa na mňa. A ja som si v tej chvíli pomyslel: nezáleží na tom, či sa smeje ona na mňa, ale či sa dokážem usmiať späť,“ hovorí Cholodilo.
Fyzicky sa mu podarilo zotaviť, no duševné jazvy zostali. Až po roku čakania sa dostal do programu kliniky, ktorá využíva ketamín ako súčasť psychoterapie.
Spočiatku to bolo preňho nesmierne náročné – prvé sedenia ho opäť uvrhli do najtemnejších spomienok. No už pri tretej dávke si začal uvedomovať, že liečba začína zaberať. Znovu prežíval výkriky umierajúcich vojakov či momenty, keď pomáhal s prevozom ich ostatkov.
„Jeden chlapec na mňa napríklad pri terapii kričal, že jeho telo horí zvnútra. Potom zomrel. A ja si uvedomil, kto to bol a čo sa mu stalo,“ opisuje ďalej.
Postupne však nad spomienkami získaval kontrolu. Pri piatom sedení mu terapeutka pokojne poznamenala, že o hrôzach už dokáže hovoriť bez emócií – a on si vtedy uvedomil, že sa začína uzdravovať.
Rýchla, ale kontroverzná liečba
Ketamínová terapia je najmä v prípadoch ťažkej, na lieky nereagujúcej depresie, považovaná za jedno z mála efektívnych riešení. Jej renomé však oslabuje fakt, že ketamín je zneužívaný aj ako droga, čo skresľuje pohľad verejnosti.
Odborníci však zdôrazňujú, že v rámci odbornej starostlivosti nejde o žiadnu rekreačnú látku, ale o účinný nástroj, ktorý pacientovi umožňuje čeliť potlačeným traumám.
Na Ukrajine je jeho terapeutické využitie legálne od roku 2017, no v praxi sa zatiaľ uplatňuje len v obmedzenej miere. Prvá vojenská psychiatrická klinika v krajine – Forest Glad – začala s jeho aplikáciou až v januári tohto roka.
Zástupkyňa vedenia kliniky, Tetiana Syrenková, opisuje, ako ju príbehy vojakov vyliečených pomocou psychedelík dojímali k slzám. Uvedomila si, že konvenčnou psychoterapiou by takýto pokrok trval roky, kým ketamín umožňuje rýchly posun už za niekoľko mesiacov.
Tvárou v tvár realite
Medzi pacientkami bola aj 32-ročná Olesia Kotľarová, ktorá do armády nastúpila v roku 2014 a jej úlohou bolo oznamovať rodinám smrť blízkych. Neraz čelila hnevu, zúfalstvu a obvineniam.
Vracala telá padlých domov, často len úlomky končatín, ktoré museli pozostalí identifikovať podľa tetovaní alebo jaziev. Po odchode z armády v roku 2019 sa opäť prihlásila po vypuknutí invázie, no nápor nezvládla.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)