TENTO druh dôchodku sa dočká zmien. Minister Tomáš ho plánuje upraviť pre väčšiu spravodlivosť

Erik Tomáš peniaze
Na snímke vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, FREEPIK/wirestock
Reklama

Nový systém náhrady za rodičovský dôchodok ešte poriadne neodštartoval a už sa chystajú úpravy. Od začiatku roka 2025 ho nahradila daňová asignácia, no seniori sa k peniazom z nej dostanú až o rok neskôr. Minister práce Erik Tomáš však s týmto riešením nie je spokojný a pracuje na spravodlivejšom systéme. Čoskoro predstaví nové návrhy, ktoré by mali tieto nespravodlivosti odstrániť.

Nový systém náhrady za rodičovský dôchodok ešte ani poriadne nezačal fungovať a už sa chystajú úpravy. Od januára 2025 ho nahradila daňová asignácia, no seniori sa k peniazom dostanú až v roku 2026 – a možno ani vtedy. Minister práce Erik Tomáš s týmto riešením nie je spokojný a už v najbližších týždňoch plánuje predstaviť spravodlivejší systém, upozorňuje denník Pravda.

Koniec rodičovského dôchodku

Od začiatku roka 2025 prestal existovať rodičovský dôchodok, ktorý bol vypočítavaný ako 1,5 % z hrubého príjmu dieťaťa, a nahradila ho daňová asignácia známa zo systému 2 % z dane z príjmu.

Minister práce však upozorňuje, že ani tento nový mechanizmus nie je ideálny. Súčasný systém totiž zvýhodňuje rodičov, ktorých deti pracujú a platia dane, no diskriminuje seniorov bez detí alebo tých, ktorých potomkovia majú zdravotné znevýhodnenie.

Ďalším problémom je, že roky strávené na rodičovskej dovolenke síce započítavajú do dôchodkového poistenia, ale zároveň negatívne ovplyvňujú výšku dôchodku, keďže sa počítajú ako obdobie s nízkym príjmom. Minister Tomáš preto zdôrazňuje, že výchova detí by nemala znamenať nižší dôchodok a pripravuje nový model, ktorý by tieto rozdiely eliminoval. Konkrétne návrhy sú podľa neho takmer dokončené a verejnosti ich predstaví už čoskoro.

Matky majú na dôchodku nevýhodu

Odborníci už dlhodobo upozorňujú na nerovné postavenie matiek v dôchodkovom systéme, pričom tejto téme sa venuje aj vláda a parlament. Ženy, ktoré vychovali deti, síce môžu odísť do dôchodku o šesť mesiacov skôr za každé vychované dieťa, no štát za ne počas materskej a rodičovskej dovolenky odvádza odvody len z 60 % priemernej mzdy, nie z ich skutočného zárobku.

V súčasnosti dosahuje rodičovský príspevok maximálne 482,30 €, čo predstavuje približne tretinu priemernej mzdy na Slovensku. Ak matka poberá tento príspevok po materskej ešte ďalšie dva a pol roka, jej osobný mzdový bod, ktorý ovplyvňuje výpočet dôchodku, sa znižuje. Výška penzie sa totiž odvíja od priemerného osobného mzdového bodu (POMB), ktorý zohľadňuje príjmy počas pracovnej kariéry. Keďže matky majú počas materskej a rodičovskej dovolenky nižší príjem, v konečnom dôsledku sa to prejaví aj na ich dôchodku.

Výrazné rozdiely v dôchodkoch

Matky sú v súčasnom dôchodkovom systéme znevýhodnené, pričom rozdiely v ich penziách môžu byť výrazné. Napríklad žena, ktorá vychovala tri deti a počas života mala nižší príjem kvôli materskej dovolenke, môže mať vypočítaný dôchodok vo výške 764 eur. Ak by sa však do výpočtu započítaval jej pôvodný plat pred materskou, mohla by dostávať až 920 eur.

To znamená mesačný rozdiel 156 eur, teda takmer 17 %. Podobná situácia je aj pri ženách s menším počtom detí – napríklad matka dvoch detí dostane v priemere 816 eur, no pri plnom zohľadnení jej pôvodných príjmov by táto suma bola vyššia.

V dôsledku tohto nastavenia tak matky prichádzajú o približne 17 % zo sumy, ktorú by mohli dostávať, keby sa ich mzdy pred materskou riadne započítavali. Tento rozdiel môže výrazne ovplyvniť ich životnú úroveň na dôchodku, najmä v období rastúcich cien energií a potravín.

Ministerstvo práce preto hľadá spôsob, ako túto nespravodlivosť odstrániť a zabezpečiť férovejší výpočet dôchodkov pre rodičov. Otázkou však zostáva, kto na týchto zmenách získa a kto naopak stratí. Rovnako nie je isté, či sa koalícii podarí tieto úpravy presadiť v parlamente, keďže jej väčšina je už teraz veľmi krehká.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova