fbpx

TENTO psychologický experiment dodnes desí mnohých: Čo museli robiť účastníci v mene VEDY?

Experiment aj po sto rokoch vzbudzuje vášne. Zdroj: reprofoto YouTube/Plainly Difficult; Getty

V priebehu rokov sa uskutočnili desiatky kontroverzných psychologických experimentov. Jeden z nich, ktorý začiatkom 20. storočia uskutočnil psychológ Carney Landis, však dodnes šokuje ľudí. Dôvodom sú požiadavky, ktoré museli účastníci v priebehu experimentu splniť, píšu topky.sk.

Tzv. Schrödingerova mačka zostáva dodnes jedným z najkontroverznejších uskutočnených experimentov. Experiment sa podľa portálu New Scientist zaoberal kvantovou mechanikou. Schrödinger tvrdil, že ak umiestnite mačku a niečo, čo by ju mohlo zabiť (rádioaktívny atóm) do škatule a zapečatili ju, nevedeli by ste, či je mačka mŕtva alebo živá, kým škatuľu neotvoríte. Znamená to, že mačka je technicky mŕtva aj živá. V experimente však našťastie neboli použité žiadne skutočné mačky, čo znamená, že nebolo ublížené žiadnym živým zvieratám.

To isté však nemožno tvrdiť o experimente s názvom „Landis Facial Expression Experiment“. Psychológ Carney Landis, ktorý ho uskutočnil v roku 1924, chcel analyzovať, či majú všetci ľudia rovnaké výrazy tváre, keď reagujú na rovnaké emócie. Landis bol vtedy postgraduálnym študentom Minnesotskej univerzity a najal niekoľko ďalších študentov psychológie, aby sa zúčastnili jeho experimentu. Landis mal za cieľ nájsť opakujúce sa vzory vo výrazoch tváre ľudí a nakreslil čiary na tvárach účastníkov výskumu. Pri fotení ich tvárí ich vystavil rôznym podnetom.

Podnety boli spočiatku úplne neškodné, ako počúvanie džezovej hudby, privoniavanie k čpavku či čítanie úryvkov z Biblie. Landis im však následne ukázal aj pornografické fotografie a desivé lekárske zábery. Najhoršou časťou však bolo, keď účastníci dostali krysu a nôž a mali jej odrezať hlavu. Ak to odmietli urobiť, Landis to urobil za nich. Na tvárach účastníkov sa pritom zračili série zložitých emócií. Niektorí plakali a lapali po dychu, iní sa zase smiali. Landisov výskum však nepriniesol výsledky, aké očakával.

Psychológ však dospel k záveru, že prirodzené prejavy ľudí boli veľmi rozdielne a že neexistuje univerzálny výraz pre emócie strachu alebo bolesti. Od tohto kontroverzného experimentu ubehlo už sto rokov, no ľudia o ňom stále hovoria. Jeden z divákov videa na YouTube v komentárovej sekcii uviedol: „Dozvedeli sme sa o tom na prednáške o výskumných metódach, keď sme diskutovali o etike vo výskume. Nemohol som uveriť, že sa to naozaj stalo.“ Ďalší diváci sa zhodli na tom, že experiment bol mimoriadne zvrátený, hlavne úloha odrezať hlodavcovi hlavu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie