Teploty PADNÚ pod letný priemer. Na Slovensku bude CHLADNEJŠIE ako v Škandinávii, návrat príde už ČOSKORO!

počasie búrka dážď blesk
Ilustračné fotografie. Zdroj: FOTO TASR/František Iván, FOTO TASR/Martin Baumann, FOTO TASR/DPA, koláž: istream
Reklama

Zatiaľ čo väčšinu Európy čakajú nadpriemerné teploty, Slovensko sa pripravuje na prudké ochladenie. Štvrtok (17. júl) prinesie najchladnejší deň tohto týždňa, kedy sa teploty nedostanú ani na letnú hranicu +25 °C. Za všetkým je chladný a vlhký vzduch zo severozápadu, ktorý prinesie nielen nízke teploty, ale aj dážď, vietor a búrky. 

Ochladenie pocítime už v stredu (16. júla), no najvýraznejšie sa prejaví až vo štvrtok. Maximálne denné teploty na väčšine územia Slovenska sa budú pohybovať len do +24 °C, teda pod hranicou letného dňa. Pocit chladu ešte zosilní zatiahnutá obloha, zrážky a nárazový vietor. Informuje o tom portál iMeteo.

Prechodný výkyv v počasí

Slovensko spolu s okolitými krajinami ako Česko, Rakúsko, Poľsko či časť Nemecka zažíva prechodné ochladenie. Tento krátky výkyv má na svedomí tlaková níž v kombinácii s prechodom studeného frontu, ktorý do strednej Európy prináša vlhký a chladný vzduch od severozápadu.

Kým u nás budeme siahať po mikinách a pršiplášťoch, zvyšok kontinentu si bude užívať letné počasie. Teploty v južnej, západnej aj severnej Európe sa vyšplhajú nad sezónny priemer. V niektorých častiach Škandinávie môže byť dokonca teplejšie ako na Slovensku.

Na snímke teplomer na slnku. Zdroj: FOTO TASR/Roman Hanc

Búrky a výdatné zrážky

Popri nízkych teplotách sa očakáva aj vlna dažďa a búrok. Lokálne zrážky môžu byť intenzívne a priniesť prívalové dažde, silný vietor či dokonca krúpy.

Ak plánujete cestovanie či pobyt vonku, odporúča sa pribaliť si dáždnik a teplejšie oblečenie. Pocitová teplota bude totiž nižšia ako skutočné hodnoty.

Dobrou správou je, že ide len o krátkodobú situáciu. Už v piatok sa podľa predpovedí začne počasie výrazne zlepšovať. Teploty opäť stúpnu nad +25 °C a do našich končín sa vráti pravé letné počasie.

Extrémne počasie ničí južnú Európu

Krajiny južnej Európy čelia sérii ničivých prírodných živlov od požiarov cez bleskové búrky až po extrémne horúčavy.

Chorvátsko a Srbsko zasiahla prudká búrka, ktorá ničila infraštruktúru a narušila leteckú dopravu. V chorvátskom Splite podľa ctif.org vietor a krupobitie poškodili budovy, potopili turistickú loď a poškodili štadión Poljud. Búrka postupovala ďalej do Bosny a Srbska – v Novom Sade spadol žeriav, pričom minimálne jedna osoba utrpela zranenia.

Srbsko zároveň zápasí aj s rozsiahlymi požiarmi – len za jediný deň bolo zaznamenaných viac ako 600 požiarov, čo viedlo k vyhláseniu mimoriadneho stavu v troch obciach.

V španielskej provincii Tarragona sa rozhorel obrovský lesný požiar. Viac ako 18-tisíc obyvateľov dostalo nariadenie zdržiavať sa vnútri. Oheň podporovaný nárazmi vetra do 90 km/h a ťažko dostupným terénom zasiahol 3 000 hektárov, vrátane časti prírodného parku Ports. Obyvatelia opisovali dramatické momenty, keď sa plamene približovali až k ich domovom.

Neďaleko Marseille sa rozšíril rýchlo sa pohybujúci požiar, ktorý zranil viac ako 100 ľudí a prinútil úrady evakuovať tisíce osôb. Letisko Marseille Provence bolo dočasne uzavreté. Požiar, ktorý sa šíril rýchlosťou až 1,2 km za minútu, podľa úradov vznikol po vzniku požiaru na aute odstavenom pri diaľnici. Proti plameňom bojovalo viac ako tisíc hasičov.

Na snímke dym počas lesného požiaru v obci Les Pennes-Mirabeau neďaleko juhofrancúzskeho prístavného mesta Marseille v utorok 8. júla 2025. Zdroj: TASR/AP

Ďalší rozsiahly požiar vypukol pri meste Narbonne, kde zhorelo viac ako 2 000 hektárov.

V Grécku zaznamenali v priebehu jedného dňa 41 požiarov, z ktorých sedem zostávalo aktívnych aj vo večerných hodinách. Extrémne horúčavy a dlhodobé sucho vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a rýchle šírenie požiarov.

Meteorológovia v celej Európe spájajú nárast počtu požiarov a extrémnych búrok s dlhotrvajúcimi horúčavami a suchom. Odborníci varujú, že tieto javy budú čoraz častejšie a silnejšie, ak sa klimatické trendy nezmenia. Úrady naprieč kontinentom zostávajú v pohotovosti, zatiaľ čo záchranné tímy nepretržite bojujú s následkami ničivého počasia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova