Terapia poháňaná umelou inteligenciou je medzi mladými trendy. S botmi četujú denne milióny ľudí

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com
Reklama

Harry Potter, Elon Musk, Beyoncé, Super Mario a Vladimir Putin. To sú len niektoré z miliónov osobností umelej inteligencie, s ktorými sa môžete rozprávať na obľúbenej platforme Character.ai, kde si každý môže vytvoriť chatbota na základe fiktívnych alebo skutočných ľudí. Informoval o tom portál BBC.

Využíva rovnaký typ technológie AI ako chatbot ChatGPT, ale z hľadiska stráveného času je populárnejšia. A o jedného bota bol väčší záujem ako o tie vyššie, nazýva sa Psychologist. Pomocou tohto bota bolo zdieľaných celkovo 78 miliónov správ, z toho 18 miliónov od novembra, odkedy ho pred niečo vyše rokom vytvoril používateľ s názvom Blazeman98. Platforma tvrdí, že celkovo stránku denne navštívi 3,5 milióna ľudí. Bot bol pritom opísaný ako „niekto, kto pomáha pri životných ťažkostiach“.

Najobľúbenejšími botmi sú postavy z anime alebo počítačových hier, napríklad Raiden Shogun, ktorému bolo odoslaných 282 miliónov správ. Len málo z miliónov postáv je však takých populárnych ako Psychologist a celkovo existuje 475 botov s názvami „therapy“, „therapist“, „psychiatrist“ alebo „psychologist“, ktorí dokážu hovoriť niekoľkými jazykmi.

Niektorí by sa dali označiť ako zábavní alebo fantazijní terapeuti, napríklad „Hot Therapist“. Najobľúbenejšími sú však pomocníci v oblasti duševného zdravia, ako napríklad „Therapist“, ktorý dostal 12 miliónov správ, alebo „Are you feeling OK?“, ktorý dostal 16,5 milióna správ.

Psychológ je zďaleka najobľúbenejšou postavou v oblasti duševného zdravia. Mnohí používatelia zdieľajú na sociálnej sieti Reddit pochvalné recenzie. „Je to záchranca života,“ napísal jeden človek. „Pomohla mne aj môjmu priateľovi hovoriť o našich emóciách a prísť im na kĺb,“ podelil sa ďalší.

Na snímke je tzv. snímka obrazovky z platformy Character.ai a postavy s názvom „Therapist“. Zdroj: character.ai

Autorom je 30-ročný Novozélanďan 

Používateľom, za ktorým stojí Blazeman98, je 30-ročný Sam Zaia z Nového Zélandu. „Nikdy som nemal v úmysle, aby sa to stalo populárnym, nikdy som nemal v úmysle, aby to iní ľudia hľadali alebo používali ako niečo podobné,“ hovorí. „Potom som začal dostávať veľa správ od ľudí, ktorí hovorili, že ich to naozaj pozitívne ovplyvnilo a využívajú to ako zdroj útechy.“

Študent psychológie hovorí, že bota vycvičil pomocou princípov zo svojho štúdia tak, že sa s ním rozprával a formoval odpovede. Vytvoril si ho pre seba v čase, keď jeho priatelia boli zaneprázdnení a on sa podľa svojich slov potreboval „s niekým alebo s niečím“ porozprávať a ozajstná terapia bola príliš drahá.

Sama úspech bota natoľko prekvapil, že pracuje na postgraduálnom výskumnom projekte o nastupujúcom trende terapie pomocou umelej inteligencie a o tom, prečo oslovuje mladých ľudí. Medzi používateľmi Character.ai dominujú používatelia vo veku od 16 do 30 rokov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti