Tí, ktorí si niekoľkokrát odložia budík, sú počas dňa menej unavení. Ukazuje to nová štúdia

Budík vstávanie
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik
Reklama

Ak máte problém ráno vstať a niekoľkokrát si odložíte budík, podľa najnovšieho výskumu švédskych vedcov to môže byť v skutočnosti výhodné. Na rozdiel od tých, ktorí vstávajú po prvom zazvonení, máte počas dňa menej únavy. Testy tiež ukázali, že ľudia, ktorí si odkladajú budík, sú v práci produktívnejší.

Ak patríte k tým, ktorí vstávajú na prvé zazvonenie budíka, možno by ste to mali prehodnotiť. Podľa lekárov tí, ktorí si budík odložia niekoľkokrát, sú počas dňa oddýchnutejší a plní energie, čo je spôsobené zvýšenou hladinou kortizolu, hormónu bdelosti.

Ženy častejšie odkladajú budík ako muži

Podľa nového výskumu zo Štokholmskej univerzity ženy častejšie odkladajú budík než muži. Prístup ľudí sa líši – niektorí vstávajú okamžite, iní ešte chvíľu ležia. „Experimenty ukázali, že odloženie budíka o 20 až 30 minút zlepšilo kognitívne funkcie tých, ktorí si budík odložili, v porovnaní s tými, ktorí vstali hneď,“ vysvetlila odborníčka na spánok zo Štokholmskej univerzity Tina Sundelinová.

Kvalitný spánok je kľúčom k zdravému životu

Ideálna dĺžka spánku pre dospelého človeka je osem hodín. „Pokiaľ ide o spánok, môžeme povedať, že je to veľký poklad, ktorý sa nedá ničím nahradiť, je to jedna zo základných fyziologických potrieb,“ vysvetlil psychológ Tomáš Morávek.

Podľa odborníkov Číňania spia najdlhšie v noci, ale najlepšie na tom sú južné národy, kde si ľudia po obede dávajú krátky spánok. Miestni lekári tvrdia, že tento zvyk je kľúčom k dlhovekosti.

Spánkové návyky na Slovensku a vo svete

Rôzne krajiny majú svoje vlastné spánkové návyky a priemerná dĺžka spánku môže byť ovplyvnená pracovnými podmienkami, klimatickými faktormi a kultúrnymi rozdielmi.

Priemerná dĺžka spánku u Slovákov sa pohybuje okolo 7 až 8 hodín za noc. Tento údaj je v súlade s odporúčaniami odborníkov, ktorí radia dospelým spať medzi 7 a 9 hodinami denne pre optimálne zdravie. Rovnako ako v mnohých iných krajinách, aj v Slovenskej republike ovplyvňuje kvalitu a dĺžku spánku faktory ako pracovný stres, životný štýl, stravovacie návyky a technologické zariadenia používané pred spaním.

Priemerná dĺžka spánku sa môže líšiť v závislosti od krajiny, kultúrnych zvyklostí a životného štýlu. Tu je prehľad priemernej dĺžky spánku v niektorých krajinách:

Čína – Číňania sú známi tým, že spia najdlhšie. Priemerná dĺžka spánku je okolo 7 až 8 hodín za noc.

Japonsko – Japonci spia v priemere 6 až 7 hodín. Aj keď je spánok veľmi dôležitý, pracovná kultúra a stres môžu obmedziť dobu spánku.

USA – V USA je priemerná dĺžka spánku medzi 6 a 7 hodinami. Vysoký pracovný tlak a stres môžu ovplyvniť kvalitu spánku.

Európa – V západnej Európe, napríklad v Nemecku a Francúzsku, ľudia spia v priemere 7 až 8 hodín. Mnoho ľudí si však dopraje po obede krátky odpočinok.

Španielsko a Taliansko – V južných krajinách je bežné, že si ľudia po obede zdriemnu (siesta). Celková dĺžka spánku môže byť teda aj dlhšia, okolo 8 až 9 hodín.

India – V Indii je priemerná dĺžka spánku asi 7 až 8 hodín, pričom vo vidieckych oblastiach je bežné si po obede na chvíľu oddýchnuť.

Austrália – V Austrálii je priemerná dĺžka spánku približne 7 hodín.

Fínsko – Fíni sú známi tým, že kladú veľký dôraz na kvalitný spánok, priemerná dĺžka je okolo 7,5 až 8 hodín.

Brazília – V Brazílii sa spí v priemere 7 až 8 hodín, pričom v niektorých oblastiach môžu byť aj popoludňajšie siesty bežné.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti