Tiché nebezpečenstvo počas horúčav? Lekárka varuje pred KLIMATIZÁCIOU, ktorá môže ukrývať smrtiace baktérie

Teplo zabíja, ale aj klimatizácia vie uškodiť
Teplo zabíja, ale aj klimatizácia vie uškodiť. Zdroj: Freepik, Pixabay
Reklama

V letných mesiacoch si mnohí z nás bez klimatizácie nedokážu predstaviť život – najmä počas tropických dní, keď ortuť teplomera šplhá k tridsiatke. Tento obľúbený pomocník nám síce prináša úľavu, no zároveň môže predstavovať vážne riziko pre zdravie. Pľúcna lekárka Marta Frejowska-Reniecka zo sosnovskej nemocnice sv. Barbory bije na poplach. Nesprávne používanie klimatizácie môže viesť k vážnym ochoreniam, a dokonca ohroziť život.

Hoci v Spojených štátoch je klimatizácia bežnou súčasťou každodenného života, v Európe jej popularita raketovo rastie najmä kvôli čoraz častejším vlnám horúčav. S jej rozšírením však prichádzajú aj varovania odborníkov. Frejowska-Reniecka zdôrazňuje, že samotné používanie klimatizácie nie je škodlivé – problém nastáva vtedy, keď ju ľudia používajú nesprávne a zanedbávajú údržbu. Píše portál tvnoviny.sk.

Jedným z častých chýb je nastavenie extrémne nízkej teploty v porovnaní s vonkajším prostredím. Ak je vonku napríklad 30 stupňov Celzia, nie je vhodné znížiť teplotu v interiéri na 15. Takýto teplotný šok môže oslabiť dýchací systém a prispieť k vzniku infekcií. Odborníčka odporúča rozdiel maximálne 6 až 8 stupňov, čo umožňuje telu prispôsobiť sa bez rizika zdravotných komplikácií.

Rovnako dôležitá ako správne nastavenie teploty je aj dôsledná údržba klimatizačných zariadení. Ak sa filtre pravidelne nečistia, môže sa klimatizácia premeniť na liahareň škodlivých mikroorganizmov – vrátane roztočov, plesní a baktérií.

Zdroj: Pexels/Max Vachtbovycn

Jednou z najnebezpečnejších je baktéria Legionella, ktorá spôsobuje tzv. legionársku chorobu. Táto závažná infekcia postihuje najmä pľúca a môže vyžadovať hospitalizáciu. V extrémnych prípadoch dokonca končí smrťou. Najviac ohrozenou skupinou sú seniori a ľudia so slabšou imunitou.

Suchý vzduch, suché sliznice, oslabená imunita

Klimatizácia má aj ďalší vedľajší účinok – vysušuje vzduch v miestnosti. To môže viesť k podráždeniu dýchacích ciest, suchému kašľu, bolesti hrdla či upchatému nosu. Vysušené sliznice zároveň strácajú svoju ochrannú funkciu voči patogénom, čo zvyšuje riziko ochorení. Časopis Time navyše upozorňuje, že suché prostredie uľahčuje šírenie vírusov, ktoré sa v takýchto podmienkach rýchlejšie šíria.

Frejowska-Reniecka preto odporúča, aby ľudia hľadali aj iné možnosti ochladzovania, ktoré sú šetrnejšie k zdraviu. Medzi ne patrí napríklad vetranie počas chladnejších hodín dňa, tienenie okien, používanie závesov a žalúzií či ventilátorov.

Zdroj: Freepik

Ak sa už rozhodnete pre klimatizáciu, lekárka zdôrazňuje, že najdôležitejšia je pravidelná údržba a zodpovedné používanie.

Aj keď je klimatizácia v horúčavách užitočná a môže zabrániť kolapsom či úpalom, nemali by sme preto podceňovať jej tienistú stránku. Nesprávne nastavenie teploty, zanedbané čistenie filtrov a dlhodobé vystavenie suchému vzduchu môže spôsobiť viac problémov, než riešení. Preto je dôležité nájsť rovnováhu medzi komfortom a zdravým rozumom – a nezabúdať, že prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie