Vedci bijú na poplach. Medzi japonskými netopiermi sa šíri nový koronavírus, ktorý má potenciál preniesť sa na človeka. Vírus HKU5-CoV-2, príbuzný smrteľne nebezpečnému MERS, už infikoval norky a odborníci upozorňujú, že čoskoro môže prekročiť aj medzidruhovú bariéru smerom k ľuďom. Prichádza ďalšia zdravotná hrozba?
Vírus HKU5-CoV-2, objavený medzi japonskými netopiermi, sa považuje za ďalšieho člena skupiny tzv. merbecovirov, kam patrí aj vírus MERS s vysokou smrtnosťou. Tento konkrétny patogén zatiaľ infikuje len netopiere a norky, no vedci varujú, že je len malý krôčik od adaptácie na ľudský organizmus.
Nový vírus z Ázie
Vedci porovnávajú HKU5 s vírusom MERS, ktorý v minulosti spôsobil stovky úmrtí. Podobne ako SARS-CoV-2 (vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19), aj HKU5 sa viaže na receptory typu ACE2, ktoré sa nachádzajú aj v ľudskom tele.
Hoci vírus zatiaľ nedokáže efektívne vstupovať do ľudských buniek, jeho schopnosť infikovať norky naznačuje, že evolučné prispôsobenie môže prísť rýchlejšie, než by sme si želali, píše denník Daily Mail.
„Zistili sme, že vírusy HKU5 môžu byť len malý krok od schopnosti infikovať človeka,“ povedal virológ Michael Letko z Washingtonskej štátnej univerzity.
Štúdie varujú: Stačí malá mutácia
Virológ Michael Letko z Washingtonskej štátnej univerzity, ktorý sa podieľal na nedávnej štúdii publikovanej v Nature Communications, varuje, že HKU5-CoV-2 je len krok od schopnosti infikovať ľudí.
Rovnako čínski vedci publikovali v časopise Cell zistenia, ktoré potvrdzujú, že tento vírus by mohol byť budúcou hrozbou pre verejné zdravie.
Aj keď momentálne neexistuje dôkaz, že by vírus infikoval človeka, vedci apelujú na preventívny výskum a vývoj univerzálnych vakcín. Letko spolu so svojím tímom zdôrazňuje, že sa musíme pripraviť na možné medzidruhové prenosy koronavírusov, skôr než opäť zasiahne globálna pandémia.