Pes je už oddávna považovaný za najvernejšieho spoločníka človeka. Dokážu nás rozveseliť, pomáhajú zvládať stres a vnímajú naše emócie s obdivuhodnou citlivosťou. Niektoré plemená však vytvárajú s majiteľmi tak silné puto, že ich dlhšia neprítomnosť pre ne predstavuje výrazný stres. Ako uvádza SITA, týchto šesť plemien, je mimoriadne závislých na ľudskej spoločnosti a vyžadujú od svojho pána absolútnu lásku a pozornosť.
Silné puto medzi psom a človekom
Mnoho ľudí si psy obľúbilo práve pre ich schopnosť vytvárať hlboký vzťah s človekom. Výskumy v oblasti kynológie ukazujú, že psy nielenže rozpoznávajú náladu svojich majiteľov, ale často sa emocionálne naladia na ich vnútorný stav. To znamená, že dlhšie odlúčenie môže u niektorých plemien vyvolať úzkosť, smútok alebo dokonca deštruktívne správanie.
Prečo niektoré plemená trpia viac?
Niektoré psy boli šľachtené tak, aby boli neustále v kontakte s človekom – či už ako pracovné psy, alebo ako spoločenské plemená. Sú zvyknuté byť so svojím majiteľom a ich dlhšia osamelosť môže vyvolať neistotu či nervozitu.
1. Labrador: Priateľský a silne pripútaný k svojej rodine
Charakteristika a povaha: Labrador patrí medzi najobľúbenejšie rodinné psy vďaka svojej priateľskej povahe, energii a túžbe potešiť ľudí.
Prečo môže trpieť samotou? Silné puto k ľuďom spôsobuje, že labradory ťažko znášajú odlúčenie. Ak nemajú dostatok podnetov, môžu sa prejaviť úzkosťou či deštruktívnym správaním.
Tipy na zvládnutie: Dostatok pohybu, tréning a prítomnosť známeho predmetu (napríklad oblečenia majiteľa) môžu pomôcť zmierniť ich stres.
2. Zlatý retriever: Nekonečná empatia a láskavosť
Prívetivé „zlaté srdce“: Zlaté retrievery sú známe svojou jemnou a empatickou povahou. Dokážu vycítiť náladu človeka a prispôsobiť sa jej. Nie nadarmo sa slovo labrador považuje ako synonymum aj pre človeka ktorý je výnimočne láskavý.
Reakcia na odlúčenie: Sú silne naviazané na svoju rodinu, a preto môžu trpieť separačnou úzkosťou, ktorá sa prejavuje kňučaním alebo ničením predmetov.
Ako im pomôcť? Potrebujú veľa pohybu, hier a najmä priamy kontakt s človekom. Mentálna stimulácia, ako napríklad hlavolamy či učenie nových povelov, im pomôže zamestnať myseľ.
3. Nemecký ovčiak: Verný a spoľahlivý strážca a ochranár
Legenda medzi pracovnými plemenami: Nemecký ovčiak vyniká inteligenciou a schopnosťou učiť sa. Je často využívaný v bezpečnostných zložkách, ale aj ako rodinný či strážny pes.
Silné puto a strach zo samoty: Kvôli svojej oddanosti a ochranárskemu inštinktu znáša zle dlhšie odlúčenie, čo sa môže prejaviť nervozitou alebo nadmerným štekaním.
Kľúčové aspekty starostlivosti: Potrebuje pravidelnú fyzickú aj mentálnu stimuláciu – výcvik, agility alebo pátracie hry mu pomáhajú cítiť sa užitočne.
4. Border kólia a dlhosrstá kólia: Nadpriemerne inteligentní s potrebou aktívneho života
Neúnavní pracanti a empatici: Border kólie patria medzi najinteligentnejšie psy, kým dlhosrsté kólie sú známe svojou pokojnou, no veľmi vnímavou povahou.
Prečo potrebujú neustálu pozornosť: Pôvodne boli vyšľachtené na pasenie oviec, preto potrebujú veľa pohybu a mentálnych podnetov. Bez nich môžu trpieť úzkosťou.
Ako zvládnuť ich temperament: Dlhé prechádzky, tréning agility, psie športy alebo interaktívne hry im pomôžu zamestnať myseľ.
5. Veľký pyrenejský pes a slovenský čuvač: Výborní ochrancovia s milujúcim srdcom
Majestátni obri s ochranárskym inštinktom: Tieto plemená boli vyšľachtené na ochranu stád, čo im dalo silný ochranný pud.
Citliví na neprítomnosť majiteľa: Napriek svojej veľkosti sú tieto psy citlivé a túžia po úzkom kontakte so svojou rodinou. Ak zostanú osamote, môžu sa cítiť zbytočné.
Starostlivosť a vzájomné porozumenie: Spoločné prechádzky a účasť na rodinných aktivitách posilňujú ich pocit dôležitosti a bezpečia.
6. Rotvajler: Lojálny ochranca s výbornou povahou
Búranie mýtov o agresivite: Rotvajlerysú často nesprávne vnímaní ako agresívni, no v skutočnosti sú lojálni a oddaní rodinní psi.
Separačná úzkosť a správanie: Ak sa cítia ignorovaní, môžu prejaviť deštruktívne správanie alebo nadmerné stráženie.
Zodpovedná výchova: Potrebujú vyvážený prístup – dôsledné vedenie spojené s láskavosťou a jasnými pravidlami, aby boli sebavedomí a spokojní.
Láska, čas a trpezlivosť ako základ spokojného psa
Majitelia plemien, ktoré sa silno viažu na človeka, musia počítať s tým, že ich psy potrebujú veľa pozornosti a lásky. Labrador, zlatý retriever, nemecký ovčiak, border kólia, veľký pyrenejský pes, slovenský čuvač či rotvajler – všetky tieto plemená vyžadujú blízkosť svojho majiteľa.
Pred zaobstaraním takého psa je dôležité zvážiť, či mu dokážete venovať dostatok času. Psy nám na oplátku dávajú to najcennejšie – svoju vernosť a oddanosť, vďaka ktorým sú pre človeka nenahraditeľnými spoločníkmi.