6. Basra: Iracké mesto na hrane
Prístavná Basra zápasí s komplexnou ekologickou krízou. Pôsobí tu kombinácia klimatických zmien, poklesu pôdy a znižujúceho sa prietoku riek Eufrat a Tigris. Oblasť už dnes pociťuje dôsledky migrácie obyvateľov, ktorých vyháňajú extrémne podmienky.
5. Bangkok: Milióny ohrozené stúpajúcou vodou
Bangkok, ktorý ročne navštívi vyše 20 miliónov ľudí, leží len 1,5 metra nad morom. Napriek úsiliu o spomalenie poklesu pôdy klesajú niektoré oblasti o dva centimetre ročne. Prognózy hovoria o možnom zatopení častí mesta do roku 2050, pričom koncom storočia sa očakáva nárast morskej hladiny až o dva metre.
4. Benátky: Historické mesto mizne v lagúne
Benátky sú vystavené kombinácii zvyšovania hladiny mora a vlastného poklesu. Hoci ide len o jeden až dva milimetre ročne, historické mesto postavené na pilieroch je mimoriadne zraniteľné. Geologické podmienky a hustá sieť kanálov situáciu ešte zhoršujú.
3. Ho Či Minovo Mesto: Vietnamský kolos na pokraji krízy
Najväčšie mesto Vietnamu, v minulosti známe ako Saigon, sa topí v problémoch doslova aj obrazne. Niektoré časti klesajú o šesť až osem centimetrov ročne. Takmer polovica mesta sa nachádza menej než meter nad hladinou mora, čo ho zaraďuje medzi najohrozenejšie mestá Ázie.
2. Peterborough: Britské mesto čelí záplavám
Peterborough v Anglicku má za sebou históriu záplav spôsobených extrémnymi dažďami a slabou kapacitou rieky Nene. Radnica už pripravuje adaptačné stratégie, no stúpajúca hladina mora predstavuje čoraz vážnejší problém.
1. Amsterdam: Mesto, ktoré bojuje o prežitie
Amsterdam je najohrozenejším mestom sveta v súvislosti so stúpajúcou hladinou mora. Leží v priemere dva metre pod úrovňou Severného mora, niektoré časti až sedem metrov. Hoci Holandsko disponuje sofistikovaným systémom ochrany, zrýchlené tempo klimatických zmien a pokles ílovitého podložia môžu spôsobiť vážne komplikácie.