fbpx

Tisíce ľudí opäť v uliciach. Bojujú za RTVS. Fica posielajú do Ruska

Reklama
častníci protivládneho protestu organizovaného opozíciou na Námestí slobody v Bratislave. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na piatkové protivládne protesty v Bratislave a v Košiciach prišli tisíce ľudí.  Hlavnou témou bola situácia v RTVS. Protesty organizovala opozícia, podľa ktorej sa vláda snaží zničiť nezávislé médiá.

„Slovensko si nedáme!“ aj takéto reči skandoval dav na bratislavskom proteste. Demonštranti mávali slovenskými vlajkami a vlajkami EÚ. Objavilo sa aj niekoľko transparentov, ktoré Roberta Fica prirovnávajú k Vladimirovi Putinovi či Jozefovi Tisovi.

Na proteste zúčastnení čítali aj podporné stanovisko od českých verejnoprávnych médií, ktoré so znepokojením sledujú dianie okolo RTVS. Návrh zákona od Martiny Šimkovičovej podľa nich de facto znamená likvidáciu existujúceho nezávislého média.

„Aktuálne kroky slovenskej vlády v nás vyvolávajú hlboké obavy o osud verejnoprávneho vysielateľa a o demokraciu na Slovensku,“ napísal v podpornom prejave riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral.

Najväčší problém podľa vedenia ČT je, že sa bude dať generálny riaditeľ StaR odvolať bez udania dôvodu.

Na protest prišlo aj niekoľko študentov žurnalistiky z Bratislavy, Nitry a Trnavy. Vystúpila taktiež aj diplomatka a politička Magda Vášaryová. To, čo aktuálne robí Robert Fico, nie je podľa Vášaryovej originálny recept, ale recept Viktora Orbána.

„My nie sme nejaké rohožky, nejaké podržtašky, my máme svoju hrdosť. Je nás viac a oni sa nás boja. A ja sa nebojím a vy sa nebojíte so mnou,“ povedala.

Robert Fico a muži okolo neho sú podľa Vášáryovej slabí.

„Pretože si myslia, že my ženy, pretože sme krajšie ako oni, tak sme slabé. Ale my nie sme slabé,“ povedala.

Protestu sa zúčastnila aj producentka Wanda Hrycová.

Je nehoráznosť, keď niekto uráža riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, že prešiel osobným bankrotom,“ vyhlásila.

Aj samotný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj si myslí, že za novým zákonom ministerky Martiny Šimkovičovej je snaha odvolať ho z postu riaditeľa telerozhlasu.

„Aj keby v súčasnom zákone rozšírili možnosti na odvolanie riaditeľa, bol by to proces, ktorý by trval možno pol roka. Toto je z ich pohľadu najrýchlejšie a najjednoduchšie. Ešte tam aj dali ako dôvod na odvolanie ‚osobný bankrot‘, čo je taká účelovka, že väčšia nemôže byť.“

Hrycová obhajovala novinárov aj RTVS.

„Bez slobodných novinárov slobodná spoločnosť neprežije,“ povedala a zároveň vyzvala ľudí, aby podpísali hromadnú pripomienku proti zákonu na zrušenie RTVS. (Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie